Gdynia: uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej

W Gdyni w Święto Marynarki Wojennej zakończą się Dni Morza. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego salwą z okrętu-muzeum „Błyskawica”.

Rano załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową.

Uczestnicy uroczystości będą mieli okazję m.in. zwiedzić okręty: podwodny „Sęp”, rakietowy „Grom” oraz trałowiec ORP „Wszydze”, a także muzealny niszczyciel „Błyskawica”.

Ponadto w Muzeum Marynarki Wojennej została otwarta wystawa poświęcona twórczości malarza marynisty Adama Werki. W tym dniu wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

Dr Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podkreśla, że morze jest dla Polski niezwykle ważne i stanowi duży potencjał.

Niezwykle ważnym potencjałem naszego kraju jest dostęp do morza, a naszym obowiązkiem – nas tutaj żyjących nad polskim morzem – jest to, byśmy właśnie z Gdyni, z miasta portowego, miasta, które wybudowano z marzeń i morza, przypominali o tym, byśmy z jednej strony umieli pokazać, że to jest wielkim potencjałem gospodarki morskiej, turystyki morskiej, rekreacji, ale przede wszystkim pokazali jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nas, tu na Pomorzu, byśmy o tym głośno mówili w całym kraju – akcentuje dr Wojciech Szczurek.

Gdyńskie Święto Morza ma długą tradycję. Po raz pierwszy obchodzono je w 1932 roku, a na uroczystości przybył wówczas prezydent Ignacy Mościcki oraz ponad 100 tys. gości.

Tegoroczne Dni Morza wpisują się w obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 90-lecia Gdyni.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl