fot. TT/mblaszczak

Trzy nowoczesne fregaty trafią na wyposażenie Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna otrzyma trzy okręty wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Będą one realizować szeroki zakres zadań na polskich obszarach morskich, a także we współpracy z Sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji oraz ćwiczeń.

Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni. To właśnie tu we wtorek podpisano umowę na dostawę trzech nowoczesnych okrętów dla Marynarki Wojennej. W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– To będą duże jednostki. To będą fregaty, dlatego że takie są potrzeby polskiej Marynarki Wojennej. To będą jednostki, których siłę rażenia każdej z nich można będzie przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowe, natomiast siłę zapewnienia bezpieczeństwa (osłony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej) do baterii Patriot – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Program pozyskania nowych okrętów klasy fregata dla Marynarki Wojennej pod kryptonimem „Miecznik” to jeden z projektów Planu Modernizacji Technicznej 2021-35, który stanowi największe w historii zamówienie dla krajowego przemysłu obronnego.

– Podstawowa rola to obrona polskiego Wybrzeża, ale także będą wykorzystywane w ramach polskiej Marynarki Wojennej w misjach sojuszniczych – wyjaśnił szef resortu obrony.

To jednak nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo państwa, ale także inwestycja w rozwój polskiego przemysłu stoczniowego oraz nowe miejsca pracy dla tysięcy osób.

– Dla stoczniowców, a także nawet setek firm, które wejdą w skład poddostawców systemów poszczególnych na potrzeby wybudowania trzech fregat. (…) Gwarantuję, że nie zawiedziemy powierzonych nam zadań i przygotujemy w wyznaczonym czasie dla polskiej Marynarki Wojennej najnowocześniejsze okręty – zapewnił prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastian Chwałek.

Ambitny czas realizacji projektu – jak zapowiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak – to 4 lata, po których spotkamy się na wodowaniu pierwszej fregaty.

 

TV Trwam News

drukuj