fot. pixabay.com

Niemcy: O. Makiejew oficjalnie nowym ambasadorem Ukrainy w Berlinie

Ołeksij Makiejew jest już oficjalnie od poniedziałku nowym ambasadorem Ukrainy w Niemczech. W południe złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Wcześniej Ołeksij Makiejew zajmował stanowisko komisarza do spraw sankcji wobec Rosji.

Ołeksij Makiejew wręczył prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi listy uwierzytelniające oraz pismo odwołujące jego poprzednika Andrija Melnyka. Formalności dopełniono w oficjalnej rezydencji niemieckiego prezydenta na zamku Bellevue w Berlinie.

„To dla mnie wielki zaszczyt reprezentować moją Ukrainę w Niemczech” – skomentował Ołeksij Makiejew, któremu towarzyszyła małżonka Ołena Makiejewa.

Nowy ambasador przyjechał do Berlina samochodem z Ukrainy w ubiegły poniedziałek. Jego poprzednik, Andrij Melnyk, wrócił już na Ukrainę po blisko ośmiu latach pracy na stanowisku szefa ukraińskiej dyplomacji w Berlinie. A. Melnyk zasłynął jako dyplomata wyrażający „niezwykle surowe stanowisko” wobec rządu niemieckiego.

Ołeksij Makiejew, podobnie jak jego poprzednik na stanowisku, doskonale zna język niemiecki. W 2014 roku, w czasie aneksji Krymu przez Rosję, Makiejew został dyrektorem politycznym, a tym samym najważniejszym doradcą ówczesnego szefa MSZ Pawło Klimkina. W 2020 roku został mianowany specjalnym komisarzem rządu ds. sankcji wobec Rosji.

PAP

drukuj