fot. twitter.com/jwojc

Polski kandydat na unijnego komisarza J. Wojciechowski spotkał się z przewodniczącą elekt KE

Polski kandydat na komisarza Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski jest już po pierwszej rozmowie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Były europoseł PiS pełni obecnie funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu.

Janusz Wojciechowski miałby objąć tekę komisarza ds. rolnictwa. Do poniedziałku kandydatem z Polski na unijnego komisarza był szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Minister zrezygnował z ubiegania się o tę funkcję po tym, jak dowiedział się, że miałaby zająć się rolnictwem. Przyznał, że nie zajmował się tym sektorem.

Politolog Bartosz Brzyski uważa, że rolnictwo jest jedną z ważniejszych polityk w ramach UE i wymaga odpowiedniego kierownictwa.

– Teka rolnictwa, która odpowiada za ok. 37 proc. środków, które UE w rocznym budżecie wydaje, to jest ok. 60 mld euro. To są ogromne pieniądze. Biorąc pod uwagę, że jest to bardzo ważna polityka w ramach Unii Europejskiej, to osoba, która zna się faktycznie na tym rynku i w ogóle na rolnictwie, wydaje się tu nieodzowna. Janusz Wojciechowski jest naturalnym kandydatem na to stanowisko ze względu na to, że od lat zajmował się tą sferą. Objęcie teki komisarza właśnie w tym obszarze sprawi, że Polska będzie miała nowe możliwości współpracy międzypaństwowej, dlatego że obszar rolnictwa jest ważny dla najważniejszych graczy w UE – wskazuje Bartosz Brzyski.

Ursula von der Leyen rozpoczęła dziś proces oficjalnych rozmów z kandydatami na komisarzy. Ma spotykać się nawet z dziesięcioma kandydatami dzienne.

RIRM

drukuj