fot. Monika Bilska

W WSKSiM w Toruniu odbyła się konferencja naukowa pt. „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia”

„Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia” to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w piątek Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów znaleźli się kluczowi dla polskiego i europejskiego rolnictwa politycy, a także leśnicy oraz eksperci. Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. sprawowaną w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Konferencję otworzył założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy dbają o Polskę, o naszą rodzinę. Pierwsza rodzina po rodzinie naturalnej to jest rodzina rodzin, oby Wam nie zabrakło sił, oby Wam nie zabrakło determinacji. Lasy, rolnictwo, myśliwi, wszyscy razem. Tyle wolności, ile własności; tyle Ojczyzny, ile ziemi – powiedział o. dr Tadeusz  Rydzyk CSsR.

 

Europejski Zielony Ład to unijna strategia, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku. To tylko w teorii. W praktyce doprowadzi to do wyłączenia możliwości ingerencji człowieka w część obszarów leśnych. Dotyczyć ma to tzw. starodrzewów.

– Jeżeli chodzi o pochłanianie, to akurat jest nieskuteczne, dlatego że największe pochłanianie mają drzewa, które są w okresie przyrostu, bo one kumulują najwięcej CO2 i to mamy naukowo udowodnione. Natomiast stare drzewa są ładne, spełniają swoją funkcję, nic do nich nie mamy, ale w dyskusji o ochronie klimatu właściwie nie bronią się – wyjaśnił Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Strategia Komisji Europejskiej budzi niepokój wśród rolników. Część ekspertów alarmuje, że unijny program może doprowadzić rolników w wielu krajach (w tym Polskę) do bankructwa.

– Zielony Ład, który odnosi się do szczytnych celów ochrony przyrody, w przypadku rolnictwa realizowany przez dwie strategię „Od pola do stołu” i wspólną strategię dla lasów, czyli strategię bioróżnorodności, mówi wprost, że będzie ograniczenie produkcji żywności poprzez zmniejszenie plonotwórczych czynników produkcji – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP.

Rozmowa o Zielonym Ładzie jest dziś bardzo potrzebna – zarówno w Europie, jak i Polsce. Narosło wiele kontrowersji wokół tego wielkiego planu prezentowanego w Unii Europejskiej – zaznaczał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

– Polska może stosunkowo łatwo spełnić wszystkie oczekiwania bez jakiegokolwiek przymusu. To pewnie moja wina, że nie było w porę dobrej komunikacji i dobrego przekazu i narosło wiele niepotrzebnych wątpliwości, emocji w tej sprawie. (…) Nie będzie żadnego przymusu do czegokolwiek. Nie będzie ograniczania, a tym bardziej zakazywania spożycia mięsa czy hodowli. Wręcz przeciwnie to hodowcy mogą być największymi wygranymi tego planu – wskazał Janusz Wojciechowski.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl