fot. https://twitter.com/Kombatanci/

76. rocznica wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen

Na wojskowych Powązkach w Warszawie trwają uroczystości poświęcone 76. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen.

Uroczystości organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Klubem Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück. Zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy symbolicznej mogile – pomniku poświęconym „Pamięci Polek rozstrzelanych i zamordowanych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück w latach 1939-1945”. Ceremonię poprzedzą wystąpienia okolicznościowe. Modlitwę poprowadzi ks. dr Robert Ogrodnik, opiekun duchowy tego środowiska.

Podczas debaty organizowanej w niedzielę przez IPN była więźniarka KL Ravensbrück Barbara Piotrowska wskazywała, że więzione Polki spotkały się z czystą, zwierzęcą wręcz nienawiścią i przemocą.

– Dlaczego do tego doszło? Co spowodowało tak ogromną nienawiść i przemoc w stosunku do cywilów? […] Chciałabym przekazać młodemu pokoleniu nie tylko pamięć, ale i przestrogę. Warto, żeby zadawali sobie pytanie dlaczego? Brońcie się od dziecka przed nienawiścią, zawiścią, chęcią przemocy i dominowania – mówiła Barbara Piotrowska.

W latach 1939-1945 przez KL Ravensbrück przeszło w sumie ponad 130 tys. więźniów, wśród nich ok. 40 tys. Polek, z których przeżyło jedynie 8 tys. Kobiety z Polski stanowiły w obozie najliczniejszą grupę narodowościową. To głównie na obywatelkach Rzeczypospolitej wykonywano zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj