fot. TT/MorawieckiM

MKDNiS: Muzeum Obławy Augustowskiej wpisuje się w politykę wypełniania białych plam

Zakup przez Instytut Pileckiego Domu Turka w Augustowie i utworzenie tam muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej wpisuje się w prowadzoną przez MKDNiS politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci – poinformował w piątek resort kultury.

Wcześniej, w piątek Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że Instytut Pileckiego zakupił Dom Turka – siedzibę NKWD i UB, miejsce kaźni schwytanych w obławie augustowskiej.

W komunikacie przesłanym PAP przez resort, podano, że „minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podjął decyzję o zakupie przez Instytut Pileckiego Domu Turka w Augustowie i utworzeniu tam muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej”.

Jak dodano, „decyzja ta wpisuje się w prowadzoną przez resort politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci – a jedną z nich jest na pewno obława augustowska, nazywana niekiedy +małym Katyniem+ akcja likwidacji przez Armię Czerwoną oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa”. Przypomniano, że Dom Turka w Augustowie był jednym z miejsc przetrzymywania ofiar tej akcji. Od lat pozostawał niezagospodarowany.

„Dzięki zaangażowaniu miejscowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in. posła Jarosława Zielińskiego, udało się zakupić budynek dla Instytutu Pileckiego. Muzeum Obławy Augustowskiej jest jedną z ponad 100 inwestycji muzealnych (budowy, modernizacji, remontów) realizowanych w całym kraju przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” – napisano w komunikacie MKDNiS.

Zadaniem Instytutu Pileckiego jest m.in. upamiętnianie, dokumentowanie i badanie historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów Polski poddanej dominacji dwóch totalitaryzmów.

12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

PAP

drukuj