Instytut Pileckiego przedstawi tzw. Listę Ładosia

Instytut Pileckiego przedstawi dziś w Warszawie tzw. Listę Ładosia. To spis ponad trzech tysiecy osób pochodzenia żydowskiego, które polscy dyplomaci próbowali ratować od zagłady. Pomocą w tym były fałszywe paszporty. W uroczystościach weźmie udział wicepremier Piotr Gliński.

To pierwsza próba odtworzenia imiennej listy tych, których Poselstwo Rzeczypospolitej Polskiej w Szwajcarii we współpracy z organizacjami żydowskimi próbowało ratować w okresie Holokaustu. Na tzw. Liście Ładosia są 3262 nazwiska osób pochodzenia żydowskiego, którym polscy dyplomaci pod kierownictwem Aleksandra Ładosia – z narażeniem własnego życia – wystawili fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Nieprawdziwych dokumentów, które uratowały wiele istnień, było jednak znacznie więcej – według różnych szacunków nawet około 4-5 tysięcy, a akcja paszportowa mogła objąć do 10 tys. osób.

Publikacja, która powstała pod redakcją ambasadora Polski w Szwajcarii Jakuba Kumocha, została opracowana i wydana przez Instytut Pileckiego we współpracy z badaczami z Instytutu Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl