fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął projekt dotyczący przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne

Po wejściu w życie nowych przepisów prawie 16 mln członków OFE będzie mogło zdecydować, czy zgromadzone przez nich pieniądze trafią na konta ZUS. Domyślnie kierowane będą na indywidualne konta emerytalne.

Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju mają wejść w życie w lipcu 2020 roku.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał, że ustawa o przeniesieniu środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne ma wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na okres emerytury.

– Jest to dla nas bardzo ważne założenie, bo chcemy, żeby ta podstawowa emerytura, którą mamy z pierwszego filara, w ZUS-ie, była wzmacniana właśnie oszczędnościami kapitałowymi. Budujemy obok niedawno uruchomionych Pracowniczych Planów Kapitałowych, mamy tam również IKZE, nowy, mocny mechanizm indywidualnych kont emerytalnych. Także to będą te formy oszczędzania na emeryturę, które będą uzupełniały ten podstawowy mechanizm, który mamy w tej chwili w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w efekcie reformy systemu emerytalnego uchwalonej w 1999 r. W 2014 r. duża część środków z OFE została przeniesiona do ZUS-u, aby załatać dziurę budżetową.

Obecnie w OFE jest ok. 162 mld zł, a średnie saldo na rachunku członka to ok. 10 tys. zł.

RIRM

drukuj