fot. Wikipedia Commons

Rząd demontuje system bezpieczeństwa

„Rząd ograniczając budżet armii, demontuje system bezpieczeństwa państwa” – powiedział poseł Dariusz Seliga z PiS. W nowym planie budżetowym, rząd zmniejszy wydatki wojska o 3 mld zł.

Poseł Dariusz Seliga zwrócił też uwagę, że pierwszy raz zwierzchnik sił zbrojnych – którym jest prezydent RP – publicznie popiera cięcia finansów przeznaczonych m.in. na konieczną modernizację sił zbrojnych państwa.

– Słowa wypowiedziane przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego są konsekwencją ciągłego, wieloletniego obniżania potencjałów zdolności obronnych Polski. To, że zwierzchnik sił zbrojnych – jakim jest konstytucyjnie prezydent RP – mówi o tym, że 3 miliardy zabrane przez ministra Rostowskiego i premiera Tuska z budżetu armii, nie będą miały większego wpływu na bezpieczeństwo i on się z tym zgadza –  jest skandalem. Argumentuję to tym – jako wieloletni członek Komisji Obrony Narodowej – że nigdy wcześniej w historii, nie było tego typu przypadku – powiedział poseł Dariusz Seliga z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Rząd w nowym planie budżetowym zmniejszy o 3 mld zł wydatki wojska. Może zostać także naruszone ustawowe 1,95 proc. PKB, przeznaczone w budżecie na obronność.

Tymczasem, jak zwraca uwagę poseł Dariusz Seliga, rząd Donalda Tuska nie ma zaplanowanej i racjonalnej polityki obronnej państwa polskiego.

– Premier Donald Tusk na ten temat w ogóle się nie wypowiada. Jest zajęty swoją wewnętrzną rozgrywką o przywództwo w Platformie, a bezpieczeństwo Polski – jak widać – schodzi na dalszy plan. Na to składa się naprawdę smutna całość. To już ostatni moment, żeby jeszcze ratować to, co zostało z polskiej armii. Śp. prezydent Lech Kaczyński mówił, że polska armia powinna liczyć minimum 150 tysięcy żołnierzy. Na to muszą się znaleźć pieniądze. Nasza armia musi się rozwijać. Młodzież musi być szkolona. Dzisiaj w szkołach nie ma nawet zajęć przysposobienia obronnego, dzięki którym młodzi ludzie wiedzieliby jak się zachowywać na wypadek zagrożenia. To naprawdę katastrofa, gdyż będziemy mieli nieprzygotowane społeczeństwo, które nawet nie będzie wiedziało, jak się ustrzec przed pewnymi rzeczami – dodał poseł Dariusz Seliga.

RIRM 

drukuj