Poparcie SP ws. budowy pomnika rtm. Witoldowi Pileckiemu

Warszawa, dnia 16 sierpnia 2013 r.

Zbudujmy pomnik Wielkiemu Bohaterowi rtm. Witoldowi Pileckiemu

Stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” wraz z „Red is bad” rozpoczęli akcję mającą na celu upamiętnienie w stolicy Polski Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, który za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę właśnie tu, w stolicy. Jego niezwykłe życie, odwaga oraz ofiarność dla naszej Ojczyzny stały się przedmiotem zainteresowania wielu młodych osób, dla których postać Rotmistrza jest wzorem patriotyzmu oraz bezinteresownej służby naszemu krajowi.

Dla Witolda Pileckiego dobro Ojczyzny było zawsze najważniejszym celem. Brał on aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz bitwie warszawskiej. Po przegranej kampanii wrześniowej w 1939 r. natychmiast przeszedł do konspiracji. Za zgodą przełożonych przedostał się na ochotnika do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie był organizatorem konspiracji. Brał także aktywny udział w powstaniu warszawskim, a po zakończeniu wojny został aresztowany i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W pokazowym procesie został  skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w Warszawie. Po prawie pół wieku został uniewinniony od wszystkich zarzutów przez Sąd Najwyższy. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

Solidarna Polska w pełni popiera zbudowanie pomnika Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który powinien powstać w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Będzie to stanowiło godne uczczenie tego Niezwykłego Człowieka, który wiernie służył swojej Ojczyźnie, niezależnie od trudności i przeciwieństw. Warto przy tej okazji przygotować programy edukacyjne, przybliżające tak wiele historycznych postaci z najnowszej historii Polski, które nie wahały się walczyć o naszą wolność bez względu na cenę, jaką musieli ponieść. Rotmistrz Witold Pilecki jest jedną z najpiękniejszych kart polskiego bohaterstwa.

drukuj