[TYLKO U NAS] K. Wojtasik: Ideą VIII Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego jest upamiętnienie jego postaci

Od ośmiu lat przyświeca nam jeden cel, czyli jak „wyciągnąć” z zapomnienia rotmistrza Witolda Pileckiego, od kilku lat już pułkownika – został awansowany decyzją ministra obrony narodowej – i nam to się udaje. Już chyba w Toruniu nie ma osoby, która by nie wiedziała kim był Witold Pilecki – mówi organizator VIII Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego Karol Wojtasik.

Rozmówca Radia Maryja akcentuje, że VIII Marsz Pułkownika Pileckiego przejdzie pod hasłem: „Miłość do bliźniego”. Będzie to połączone z późniejszą konferencją już po marszu, dotyczącą „Walki o godność człowieka w XX-XXI w.”.

– Od ośmiu lat przyświeca nam jeden cel, czyli jak „wyciągnąć” z zapomnienia rotmistrza Witolda Pileckiego, od kilku lat już pułkownika – został awansowany decyzją ministra obrony narodowej – i nam to się udaje. Już chyba w Toruniu nie ma osoby, która by nie wiedziała kim był Witold Pilecki. Po ośmiu latach zdecydowałem – po konsultacji z prof. Wojciechem Polakiem – żeby uatrakcyjnić ten marsz, ale też nadać mu nowy charakter, żeby on nie był taki monotonny. Postanowiłem połączyć to w taką konfrontację postaci Witolda Pileckiego z obecnymi problemami targającymi czy to Polską, czy światem – zaznacza Karol Wojtasik.

Prezes Fundacji Polska Tożsamość wskazuje, że przebieg tegorocznego Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego będzie przebiegał nieco inaczej niż w ubiegłych latach.

– W tym roku wyjątkowo zaczynamy o godz. 12.00 uroczystym nadaniem nazwy „Rondo płk. Witolda Pileckiego”, jest to duże rondo u zbiegu trasy Wschodniej i ul. Łódzkiej. Od kilku miesięcy nosi ono nazwę Witolda Pileckiego, ale jeszcze nie było takiego uroczystego nadania. (…) Następnie o godz. 13.00 w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Katarzyny, odbędzie się uroczysta Msza św., w której przewodniczyć będzie ks. bp Wiesław Śmigiel, wygłosi uroczystą homilię pt. „Miłość do bliźniego”. O godz. 14.00 planowane jest zakończenie Mszy św. i przemarsz z Placu Świętej Katarzyny, toruńską starówką pod pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 14:20 pod tym pomnikiem odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem żołnierzy naszego Garnizonu z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. O godz. 15:20 planowane jest zakończenie. 15:30 rozpoczyna się w Ratuszu Staromiejskim konferencja pt. „Walka o godność człowieka w XX-XXI w.” i to będzie konfrontacja postawy Witolda Pileckiego z walką o podmiotowość człowieka i opowieść o działalności Fundacji Heart Kenya, czyli walki o podmiotowość człowieka w XXI w. – akcentuje Karol Wojtasik.

W konferencji wezmą udział: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin, o. Jean De Dieu, prof. Reginald Cruz oraz Radek Malinowski.

– Na tej konferencji pani wiceminister będzie mówiła o Witoldzie Pileckim, o jego walce o podmiotowość i godność człowieka w pierwszej połowie XX w., jak chciał wydostać Polaków, Żydów, Romów z Auschwitz-Birkenau. Radek Malinowski i o. Jean De Dieu powiedzą o walce o godność człowieka w XX w. Będą mówili o jednym z takich przykrych procederów, ale bardzo rozpowszechnionym, szczególnie w Afryce, czyli o handlu ludźmi – mówi organizator marszu.

Radny Torunia zwraca uwagę, że taki marsz to zjednoczenie i podążanie w kierunku najważniejszych wartości.

– Dla mnie przede wszystkim to jest takie zjednoczenie. Manifestacja najważniejszych wartości, duma, chęć obcowania z ludźmi o podobnych poglądach, wartościach, ale przede wszystkim rodzinna atmosfera – podkreśla Prezes Fundacji Polska Tożsamość.

– Zapraszam wszystkich serdecznie 12 maja w sobotę na VIII toruński Marsz Pułkownika Pileckiego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o problemach świata XXI w. o niebywałym procederze wykorzystywania drugiego człowieka – przyjdź na Marsz Pułkownika Pileckiego. Dowiesz się o walce z handlem ludźmi, o procederze bardzo często spotykanym w Afryce i jak z nim walczyć, jak pomagać ofiarą handlu ludźmi, jak pomagać instytucjom i jak o podmiotowość i godność człowieka walczył Pilecki – zachęca Karol Wojtasik, organizator Marszu Pułkownika Witolda Pileckiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl