fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Błaszczak: Pogłębianie relacji polsko-amerykańskich ma charakter zarówno polityczny, jak i wojskowy

Szef obrony narodowej przemawiał w Drawsku Pomorskim, gdzie trwa II faza ćwiczeń polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach manewrów Defender 20 plus.

Minister Błaszczak podkreślił, że w sferze politycznej relacji wielkim obustronnym sukcesem jest przygotowana umowa dot. wzmocnienia współpracy obronnej Polski i USA.

Dodał, że zostanie ona podpisana w najbliższą sobotę podczas wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike Pompeo.

Ta umowa jest konsekwencją wcześniej zawartych porozumień między prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem USA Donaldem Trumpem – podkreślił Mariusz Błaszczak.

– Na podstawie, porozumień [red.] została określona obecność wojsk amerykańskich jako trwała i na podstawie, których zakres i liczebność wojsk amerykańskich w naszym kraju wzrastają. Postanowienia stanowią również o tym, że w Polsce już funkcjonuje wysunięte dowództwo amerykańskiej dywizji na czele z generałem Silvią, ale nowym podmiotem, który już zakładamy jesienią, rozpocznie swoją aktywność w Polsce, będzie wysunięte dowództwo piątego korpusu reaktywowanego US Army – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Mówiąc o ściśle wojskowej współpracy między Polską a USA, minister wskazał na manewry Defender 20 plus.

2 tys. żołnierzy ćwiczy wspólnie na poligonie w Drawsku, który docelowo na podstawie umowy polsko-amerykańskiej będzie Centrum Szkolenia Bojowego – powiedział Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polskiemu rządowi zależy na tym, aby żołnierze poszerzali swoje umiejętności i dzięki temu Polska i państwa NATO były bezpieczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl