fot. PAP/EPA

Waszyngton wspiera Kijów

Szef dyplomacji USA Antony Blinken udaje się z wizytą na Ukrainę. W czwartek będzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie odbędzie się niedługo przed szczytem Biden-Putin.

Wizyta sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena na Ukrainie to sygnał silnego wsparcia dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.

– Jest to również forma pokazania, jak daleko amerykańskie wpływy w tej chwili sięgają w Europie Wschodniej. Podkreślają tym, że ciągle są obecni na Ukrainie – podkreślił dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Kijów liczy m.in. na wzmocnienie wsparcia ze strony Waszyngtonu w sferze politycznej i militarnej. Ukraińcy są zainteresowani uzyskaniem amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

– Strona ukraińska może zaproponować swego rodzaju traktatowe związanie Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi. W grę wchodziłby tutaj status specjalnego sojusznika USA niebędącego członkiem NATO – wskazał prof. Tadeusz Marczak, historyk i politolog.

Wizyta Blinkena na Ukrainie to również element budowania pozycji negocjacyjnej USA przed spotkaniem Joe Bidena i Władimira Putina. Podczas czerwcowego szczytu zostanie poruszona kwestia Nord Stream 2 i dalszych losów zarówno Ukrainy, jak i Polski – wskazał dr Radosław Tyślewicz.

– Dokończenie Nord Stream 2 spowoduje już całkowitą możliwość rezygnacji przez Rosję przesyłania jakiegokolwiek surowca, w sensie gazu, do Europy Zachodniej czy też Środkowej przez terytorium Ukrainy – dodał.

Stąd potrzeba zaproponowania pomostowego rozwiązania dla Ukrainy na wypadek, gdyby Rosjanie przestali zaopatrywać ją w gaz. Wraz z Antony Blinkenem do Kijowa przybędzie podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland. Oficjalne spotkania odbędą się w czwartek.

– Ona znana jest ze zdecydowanego stanowiska wobec Rosji, co było powodem irytacji Kremla w poprzednich latach – zauważył prof. Tadeusz Marczak.

Antony Blinken spotka się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ukraińskim premierem i ministrem spraw zagranicznych, a także ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl