fot. PAP/EPA

Przedterminowe wybory w Madrycie wygrała Partia Ludowa

Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała przedterminowe wybory do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu. Największą porażkę poniosło skrajnie lewicowe ugrupowanie Podemos wchodzące w skład krajowego rządu.

Region autonomiczny Madrytu od 26 lat kontroluje centroprawicowa Partia Ludowa. Po ogłoszeniu wniosku o wotum nieufności w regionie Murcji przez partię liberalną i w obawie przed podobną sytuacją w Madrycie, premier regionalnego rządu, Isabel Diaz Ayuso, w marcu ogłosiła przedterminowe wybory.

Jestem szczęśliwa, ponieważ czekałam 54 dni na dzisiejszy dzień. To najlepszy dzień, gdyż jest to dzień demokracji – powiedziała Isabel Diaz Ayuso.

Wybory przebiegały pod znakiem napięć. Padały antydemokratyczne zarzuty z obu stron sceny politycznej, a przed siedzibą prawicowej partii Vox miał miejsce protest lewackich ugrupowań.

Prawica nazywa kandydatów lewicy komunistami. Lewica natomiast polityków prawicy faszystami. Dochodzi do zamieszek podczas wieców wyborczych – wyjaśnił politolog, Marcin Krzyżanowski.

Wybory wygrała Partia Ludowa Isabel Diaz Ayuso z wynikiem prawie 45 proc. głosów.

– Partia uzyskała 65 mandatów, zabrakło niewiele, żeby rządzić samodzielnie, ale najbardziej prawdopodobne rozwiązanie jest takie, że Partia Ludowa utworzy koalicje rządzącą z konserwatywną partią Vox – mówił Cezary Taracha.

Drugie miejsce zajęła lewicowa partia Mas Madrid, trzecie współrządząca krajem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, a czwarte konserwatywny Vox z ponad 9-procentowym poparciem. Prawicowy rząd w madryckiej autonomii to szansa dla całego kraju.

Mogą być takim prognostykiem do szerszej oceny sytuacji w kraju. W Hiszpanii rządzą socjaliści na poziomie centralnym, dlatego też rozgrywka, która odbywa się teraz we władzach regionalnych Madrytu, jest oceniana przez pryzmat konfrontacji, czy też politycznego zderzenia lewicy z prawicą – oznajmił Marcin Krzyżanowski.

Wtorkowe wybory okazały się porażką dla radykalnie lewicowego ugrupowania Podemos, które może cieszyć się poparciem na poziomie zaledwie 7,2 procent. Po porażce w wyborach założyciel i przywódca skrajnie lewicowej partii, Pablo Iglesias, ogłosił wycofanie się z polityki.

– Pytanie, jaki będzie też los samej partii Podemos, bo w jakimś sensie jej funkcjonowanie opierało się na autorytecie lidera, któremu nie sposób odmówić pewnej charyzmy politycznej. Jest zarówno klęska Pablo Iglesiasa jak i całego ugrupowania – podkreślił Cezary Taracha.

Partia Podemos od stycznia 2020 roku wchodzi w skład drugiego rządu Hiszpanii socjalisty Pedro Sancheza.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl