fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Minister M. Błaszczak: W negocjacjach z USA osiągnęliśmy to, na czym nam zależało

Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało – zwiększenie sił USA w Polsce stało się faktem – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Będziemy urzeczywistniać zapisy porozumienia tak, aby jak najszybciej doszło do ich realizacji – dodał.

Szef MON-u uczestniczył wczoraj w oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

W jej trakcie podpisano deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA w Polsce i ogłoszono, że zwiększy się ona o 1000 żołnierzy.

W wystąpieniu opublikowanym w internecie minister Mariusz Błaszczak określił tę deklarację mianem przełomu.

– W drodze partnerskiego dialogu doszliśmy do porozumienia, które na wiele dekad zapewni Polsce i całemu regionowi stuprocentowe bezpieczeństwo. Osiągnęliśmy to, na czym nam zależało – Amerykanie wyślą do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy. Na terytorium naszego kraju zostanie także utworzone dowództwo dywizyjne Stanów Zjednoczonych i centrum szkolenia bojowego. Nasze porozumienie to nie tylko nowe instytucje wojskowe, ale też realny wzrost zdolności bojowej. Utworzymy między innymi eskadry bezzałogowych statków powietrznych, bazę lotniczą, grupy wsparcia – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u akcentował, że po raz kolejny okazało się, iż „warto wierzyć w Polskę”.

– Po raz kolejny udowodniliśmy, że trzeba stawiać sobie ambitne cele, bo bezpieczeństwo Polaków jest tego warte – podkreślił.

RIRM

drukuj