fot. PAP/EPA

Dyrektor wywiadu USA: Rosja i Iran próbują ingerować w wybory

Rosja i Iran próbują ingerować w amerykańskie wybory i uzyskały m. in. informacje o listach rejestracji wyborców – oświadczył w środę na konferencji prasowej dyrektor agencji wywiadu John Ratcliffe.

„Widzieliśmy wysłane przez Iran sfabrykowane e-maile, które miały zastraszać wyborców, podżegać do niepokojów i działać na szkodę prezydenta Trumpa” – powiedział Ratcliffe.

Działania podejmowane przez Rosję miały natomiast nakłaniać do głosowania na Trumpa.

John Ratcliffe i występujący razem z nim na konferencji prasowej dyrektor FBI Chris Wray zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone „obciążą kosztami” wszelkie obce kraje, które będą próbowały ingerować w zbliżające się wybory.

Zapewnili, że mimo podejmowanych przez Iran i Rosję działań, Amerykanie mogą być pewni, że ich głosy będą policzone.

„Te działania to desperackie próby podejmowane przez desperackich adwersarzy” – ocenił Ratcliffe.

Według Associated Press, wyborcy zaliczani do zwolenników Partii Demokratycznej w co najmniej czterech „wahających się” stanach, w tym na Florydzie i w Pensylwanii, mieli otrzymywać e-maile z pogróżkami i ostrzeżeniami „dostaniemy Cię” jeśli odbiorca nie odda głosu na Donalda Trumpa.

E-maile miały być wysyłane przez skrajnie prawicowe ugrupowanie „Proud Boys” (Dumni Chłopcy).

Nadawcy mieli wykorzystywać adresy mailowe uzyskane ze stanowych list zarejestrowanych wyborców, na których widnieją informacje o afiliacji partyjnej, adresy domowe a także e-mailowe i numery telefonów.

Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 3 listopada, ale już od pewnego czasu trwa głosowanie przedterminowe.

Amerykanie wybiorą nie tylko prezydenta, który w amerykańskim systemie politycznym posiada rozległe uprawnienia, ale także pełny skład Izby Reprezentantów, 1/3 składu Senatu oraz gubernatorów stanowych. Przy okazji wyborów w wielu stanach odbędą się lokalne referenda.

PAP

drukuj