fot. tvp.info

[TYLKO U NAS] B. Kempa: Wyrok TSUE odnośnie sądownictwa w Polsce odbieram jako atak na nasz kraj.  Podnosi się nieuzasadniony i niezgodny z unijnymi regułami krzyk

Wyrok TSUE odnośnie sądownictwa w Polsce odbieram jako atak na nasz kraj. Podnosi się nieuzasadniony i niezgodny z unijnymi regułami krzyk. To dowód na to, że w grę weszła duża polityka i lobbing tych, którzy powinni już teraz spokojnie odbywać sobie swoje emerytury – powiedziała w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Beata Kempa. Polityk odniosła się również do informacji o dacie zniesienia wiz dla Polaków do USA.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w 2017 r., są niezgodne z prawem Unii. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że sprawa jest historyczna, bo dotyczy wydarzeń sprzed dwóch lat, a w Polsce obowiązuje już nowela tego prawa.

– Myślę, że to nie była kwestia opóźnienia. Musimy to rozważać w kategoriach podejścia TSUE. Dla mnie jest niezrozumiałe, wręcz bolesne, ale i pokazujące, jakie są prawdziwe intencje niektórych agend Unii Europejskiej. Po pierwsze, Trybunał wiedząc, że orzeka w materii, która nie jest już przedmiotem sporu (…), powinien skorzystać z innej procedury, a na pewno nie powinno być tutaj merytorycznego rozstrzygnięcia. To pokazuje prawdziwe intencje Trybunału w stosunku do Polski – mówiła gość Radia Maryja.

Polityk zwróciła uwagę, że omawiana sprawa ma jednak szerszy kontekst.

– Skoro już raz zostało rozstrzygnięte na mocy traktatu lizbońskiego, ale przede wszystkim też trybunał w Karlsruhe orzekł, że sprawy wymiaru sprawiedliwości to materia, która podlega prawodawstwu danego kraju członkowskiego. Koniec kropka. To miało obowiązywać wszystkie kraje. Wobec tego nasze pytanie jest następujące: Dlaczego w tej sprawie orzeka Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sposób jednoznaczny, tak jakby kraj członkowski miał podlegać w tej sprawie procedurom unijnym. Tak nie jest. Uznaję to za swoiste naruszenie procedur i złamanie prawa w tym zakresie. To, że jest historyczny, to jakby jedna kwestia, (…) ale druga sprawa to podejście do kraju członkowskiego, jakim jest Polska oraz do Węgrów, Rumunów, szczególnie krajów Europy Środkowo-Wschodniej (…). Odbieram to w sposób jednoznaczny jako atak na nasz kraj (…). Nagle podnosi się nieuzasadniony i niezgodny z regułami UE krzyk. To dowód na to, że w grę weszła duża polityka i lobbing tych, którzy powinni już teraz spokojnie odbywać sobie swoje emerytury – wskazała Beata Kempa.

Od 11 listopada Polacy będą mogli bez wiz latać do Stanów Zjednoczonych. Po wielu latach szumnych zapowiedzi stało się to faktem. [czytaj więcej

– To bardzo dobra i konkretna wiadomość. Wcześniej mieliśmy różnego rodzaju zapowiedzi, obietnice, ale nie było wiadomo, kiedy będziemy mogli z tego korzystać. Nie było pewności, czy tę wizę się otrzyma – zaznaczyła.

Z wyścigu po fotel prezydenta zrezygnował Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej miał być głównym kontrkandydatem Andrzeja Dudy.

– Można to tłumaczyć w różny sposób. Publicyści piszą, że Donald Tusk zamówił sondaże, z których wynikało, że przegrałby walkę z panem prezydentem Andrzejem Dudą – powiedziała Beata Kempa.

radiomaryja.pl

drukuj