fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Dopóki nie będzie opracowanego programu wsparcia zamkniętych firm z powodu koronawirusa, to w ogóle nie powinny być zamykane

Zaapelowałem do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Jadwigi Emilewicz, żeby niezwykle rozważnie i ostrożnie wprowadzali zamknięcia firm. Dopóki nie będzie opracowanego programu wsparcia zamkniętej firmy, to – naszym zdaniem – w ogóle nie powinna być zamykana, ponieważ te firmy nadal mają koszty działalności. Proponuję, żeby rząd przemyślał program wsparcia w „czerwonych” powiatach, gdzie decyduje się na zamykanie firm – mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, zwrócił uwagę na wpływ bonu turystycznego na funkcjonowanie polskich firm.

– To jest niezwykle ciekawy i ważny program. Tarcza finansowa i tarcze antykryzysowe były tak skonstruowane, że pieniądze trafiały wprost do przedsiębiorców bez oczekiwania wykonania jakichkolwiek usług. Oczywiście było to potrzebne i pozwoliło na utrzymanie zatrudnienia przez te trudne miesiące. Jedną z najbardziej poszkodowanych branż była turystyka. Rząd mógł wspomóc i skierować pieniądze do firm i wybrał taki sposób, który jest niezwykle ciekawy. Okazuje się, że także bardzo skuteczny, tzn. pieniądze idą, ale trzeba coś za to wykonać, czyli usługę turystyczną – mówił gość Radia Maryja.

Bez bonu turystycznego ciężko było rodzinom wyjechać – oznajmił rzecznik.

– To jest właśnie doskonały przykład, jak dobrze zarządzać finansami publicznymi, żeby wspomagać branżę, która rzeczywiście była niezwykle poszkodowana. W tej chwili trwa dyskusja, żeby obecne obostrzenia były wprowadzane w niezwykle przemyślany sposób. Obecnie wyczerpały się środki pomocowe z tarcz, bon jest realizowany, ale oprócz branży turystycznej mamy jeszcze w małych i średnich przedsiębiorstwach wiele branż, które jeszcze nie wróciły do stanu sprzed pandemii. Jeszcze nie osiągnęły takich obrotów, jak miały i mają koszty przewyższające przychody – powiedział Adam Abramowicz.

Gość „Aktualności dnia” zgłosił się z apelem o rozważne podejmowanie decyzji przez premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Jadwigi Emilewicz w sprawie zamykania firm, skoro nie ma dalszych funduszy na ich wsparcie.

– Zaapelowałem do pana premiera i pani wicepremier Emilewicz, żeby niezwykle rozważnie i ostrożnie wprowadzali zamknięcia firm. Dopóki nie będzie opracowanego programu wsparcia zamkniętej firmy, to – naszym zdaniem – w ogóle nie powinny być zamykane, ponieważ te firmy nadal mają koszty działalności (…). Jeśli rząd nie znajdzie wsparcia punktowego, to będzie to niedobre i niesprawiedliwe dla tych firm (…). Proponuję, żeby rząd przemyślał program wsparcia w „czerwonych” powiatach, gdzie decyduje się na zamykanie firm – podsumował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Adama Abramowicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj