fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Niezwykle ważne jest, aby poprawić ustawę o ochronie zwierząt, bo w takiej formie może ona zniechęcać do inwestycji tak potrzebnych Polsce

Niezwykle ważne jest, aby poprawić ustawę o ochronie zwierząt, bo w takiej formie może ona zniechęcać do inwestycji tak potrzebnych Polsce. W momencie, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji, rezygnowanie z jakichkolwiek wpływów do budżetu wydaje się być nieracjonalne – podkreślał Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydium Senatu zdecydowało, że ustawa o ochronie zwierząt będzie rozpatrywana na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu 13 października. Poinformował o tym we wtorek wicemarszałek izby Marek Pęk. [czytaj więcej]

– To jest poważna ustawa, która będzie skutkowała zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla budżetu państwa oraz całych stosunków gospodarczych. Warto jest to przedyskutować, popatrzeć na to z każdego punktu widzenia i ewentualnie ją poprawić, żeby nie szkodziła, tylko dawała przedsiębiorcom poczucie stabilności prawa w Polsce i nie zniechęcała do inwestycji – stwierdził Adam Abramowicz.

– Firmy, które działały zgodnie z polskim prawem, były długo na rynku, przynosiły podatki do budżetu, zatrudniały pracowników, (…) dowiadują się, że państwo decyduje o tym, że firma zostaje zamknięta. Przez rok nigdy nie spłaci się zainwestowanych środków. W ustawie mówi się o odszkodowaniu, ale nie pokazuje się, czy będzie to w pełnej wysokości, czy w ułamkowej – dodał.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w innej dziedzinie, mają obawy, czy powinni inwestować swoje pieniądze, skoro państwo w każdej chwili może zamknąć ich działalność.

– To dzieje się także w tej chwili w czerwonych strefach. Występowałem w tej sprawie także do rządu, że jeżeli wprowadzamy czerwoną strefę w powiecie i zakazujemy działalności jakiejkolwiek firmie, to pamiętajmy, że to jest człowiek z rodziną, który ma swoje zobowiązania – musi zapłacić czynsz, musi zapłacić pracownikom oraz opłacić ZUS. Nie możemy zostawić go samemu sobie, bo państwo – w imię jakichś idei – zakazuje działalności. Stąd niezwykle ważne jest, aby poprawić tę ustawę (o ochronie zwierząt – przyp. red.), bo w takiej formie może ona zniechęcać do inwestycji tak potrzebnych Polsce – podkreślał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Adam Abramowicz dodał, że obecnie znajdujemy się „w sytuacji wyzwania”, ponieważ przechodziliśmy przez blokadę gospodarczą, która – jego zdaniem – była niezwykle potrzebna, ponieważ udało się uratować miejsca pracy, ale teraz skutkuje dużym zadłużeniem.

– Wiele firm nadal nie ma takich obrotów jak przed blokadą. Firmy turystyczne, gastronomia – bardzo wiele lokalów się zamyka i trudny okres jest jeszcze przed nami. Mamy także napięty budżet – z nowelizacji budżetu widzimy, jak duży będzie deficyt. Ratowanie gospodarki, niezwykle potrzebne i skuteczne, za co dziękujemy rządowi, kosztowało nas zadłużeniem – są to obligacje, które trzeba będzie spłacić. W momencie, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji, rezygnowanie z jakichkolwiek wpływów do budżetu wydaje się być nieracjonalne – argumentował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Adamem Abramowiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj