fot. zdjęcie producenta

Kwietniowy wskaźnik PMI dla Polski najniższy od czerwca 1998

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu był na historycznie niskim poziomie i wyniósł 31,9 pkt. wobec 42,4 pkt. w marcu. Dane przekazała firma Markit. Wskaźnik, ten mierzy nastroje wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstwami przemysłowymi, jeśli wynosi on powyżej 50 pkt. to nastroje są pozytywne, jeśli poniżej pesymistyczne.

Obecny rekordowy pesymizm wśród przedsiębiorców wynika z obaw przed długofalowymi skutkami gospodarczymi obostrzeń obowiązujących w Polsce i za granicą w związku z pandemią.

Jak wskazano w badaniu, aby pobudzić popyt polscy producenci obniżyli znacznie swoje stawki. Ceny wyrobów gotowych spadły w najszybszym tempie od pięciu i pół roku.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, wskazał, że choć nastroje są obecnie niedobre to jest nadzieja na zmianę, bo wskaźnik PMI jest dynamiczny.

– Mam nadzieję, że w miarę odmrażania gospodarki, które będzie przebiegać oby jak najszybciej, ten wskaźnik będzie się poprawiał i wróci pozytywny nastrój wśród menadżerów sektora przemysłowego. On i tak przed samym koronawirusem już nie był najlepszy, o tym też warto wspomnieć, i wszystkiego na koronawirusa i rządowe środki, które mają mu zaradzić, nie zrzucać. Przypomnijmy, że Polska i bez wirusa znajdowała się w początkowej fazie spowolnienia w cyklu koniunkturalnym, który jest naturalny dla każdej gospodarki rynkowej w tym naszej. Koronawirus tylko to zjawisko pogłębił, nałożył się z nim w czasie. Można powiedzieć, że nieszczęścia chodzą parami – powiedział dr Marian Szołucha.

Kwiecień był najgorszym miesiącem dla polskich producentów w historii badań PMI, to jest od czerwca 1998.

Najniżej w historii były również subindeksy dot. produkcji, nowych zamówień, eksportu, zakupów, zaległości produkcyjnych, czasu dostaw oraz przyszłej produkcji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl