Poszczególne kraje zaczynają odmrażać swoje gospodarki

Na świecie liczba zarażonych koronawirusem przekroczyła 3,5 miliona. Zmarło ponad 247 osób. Między innymi Włochy i Niemcy luzują część wprowadzonych dotąd restrykcji.

 

Niedziela była trzecim dniem z rzędu, kiedy dobowa liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych nie przekroczyła 2 tys. Według najnowszych danych w USA odnotowano dotąd milion 18 tys. przypadków COVID-19.

– Jesteśmy w fazie ponownego otwarcia. Widujemy prezydenta z dyrektorami generalnymi, można go zobaczyć z właścicielami i pracownikami małych firm – poinformowała Kayleigh McEnany, rzecznik Białego Domu.

Od kilkunastu dni spada liczba zakażeń we Włoszech, gdzie od poniedziałku obowiązują nowe łagodniejsze zasady. Rząd częściowo odmraża gospodarkę. Obywatele Włoch mogą już odwiedzać swoich bliskich, a w związku z tym przemieszczać się w regionie. Jest zgoda władz na organizowanie pogrzebów.

 – 4 maja rozpocznie się też sprzedaż hurtowa, ale oczywiście konieczny będzie komercyjny rozwój, dlatego planujemy otwarcie sprzedaży detalicznej 18 maja – mówił Giuseppe Conte, premier Włoch.

18 maja ponowne otwarte zostaną muzea, wystawy i biblioteki. Od poniedziałku Włosi mają wstęp do parków. Przedstawiciele drużynowych dyscyplin sportowych mogą powrócić do treningów. Lokale gastronomiczne mogą serwować jedzenie na wynos.

 Część obostrzeń znoszą też Niemcy. Wznowić działalność mogą m.in. biblioteki, muzea oraz ogrody zoologiczne. Otwarte będą place zabaw, kościoły, meczety i synagogi, w których znów można sprawować nabożeństwa.

TV Trwam News

drukuj