fot. Tomasz Strąg

B. Święczkowski: prokuratura musi być gotowa na wyzwania XXI wieku

Propozycja wprowadzenia nowego Prawa o prokuraturze, które będzie dostosowane do nowych wyzwań w zakresie przestępczości – szczególnie w zakresie przestępczości finansowo-gospodarczej, podatkowej – będzie odpowiadało na wyzwania XXI wieku – podkreślił Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości.

Zmiany postulowane przez Prawo i Sprawiedliwość w projekcie Prawo o prokuraturze mają przywrócić system, gdzie minister sprawiedliwości kontrolował i miał wpływ na działania prokuratury.

Według obecnie rządzących działania prokuratury budzą wiele zastrzeżeń. Platforma Obywatelska i Nowoczesna obawiają się upolitycznienia prokuratury.

Prokuratura ma być prokuraturą nowoczesnego państwa prawa, będzie miała możliwość elastycznego reagowania na zagrożenia – zwrócił uwagę Bogdan Święczkowski, wiceminister sprawiedliwości.

– Nowe prawo będzie przygotowywało prokuraturę do szerokiej fali informatyzacji i zastosowania informatycznych środków, nośników dowodowych. Jednocześnie ta ustawa umożliwi elastyczne reagowanie na powstawanie nowych, nieznanych wcześniej zagrożeń, a także wprowadza możliwości realnej kontroli prokuratora nad działaniami operacyjno-rozpoznawczymi służb specjalnych, co jak wydaje się, jest także w interesie obywateli naszego kraju – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Projekty zakładają też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej i dają więcej praw Prokuraturze Generalnej.

W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych – prokuratury regionalne.

RIRM

drukuj