B. Święczkowski: W prokuraturach łącznie 4 tys. dużych postępowań gospodarczych

Ponad 4 tys. dużych postępowań gospodarczych prowadzą łącznie prokuratury regionalne i okręgowe. Wysokość zabezpieczeń majątkowych – według policji – sięga 1 mld zł – te dane przedstawił dziś na konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Prokurator krajowy poinformował również o przebiegu śledztw i skali zatrzymań w aferze reprywatyzacyjnej.

Śledztwa dotyczące warszawskiej reprywatyzacji tj. obecnie 81 śledztw prowadzonych w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, 35 w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu. Jeżeli chodzi o śledztwa wrocławskie, podejrzanych jest łącznie 21 osób, z czego 11 jest tymczasowo aresztowanych. Spośród tych 21 osób, 6 to adwokaci, 4 to urzędnicy, m.in. m.st. Warszawy, oraz 3 biegłych – powiedział Bogdan Święczkowski.

Prokurator krajowy powiedział, że nowa instytucja, czyli tzw. konfiskata rozszerzona, została zastosowana w ponad 100 przypadkach. Łącznie kwota tej konfiskaty dotyczy już sumy ponad 100 mln zł.

Szef Prokuratury Krajowej przypomniał, że wczoraj – na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach – zatrzymano 3 osoby. Jak poinformował, w tej sprawie kwota wyłudzeń podatku VAT to 110 mln zł. Według Bogdana Święczkowskiego, w postępowaniu tym udało się już zabezpieczyć ponad 2 mln zł na poczet przyszłych kar lub grzywien.

PAP/RIRM

drukuj