fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wicepremier P. Gliński: Powołaliśmy Muzeum Narodowe w Lublinie, które zostanie połączone z Muzeum Lubelskim  

Powołaliśmy do życia Muzeum Narodowe w Lublinie, które zostanie połączone z Muzeum Lubelskim; finałem tych wszystkich działań będzie utworzenie Muzeum Narodowego w Lublinie – poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

„15 maja, przed 10 dniami, powołaliśmy do życia Muzeum Narodowe w Lublinie. To jest pierwszy krok do powołania Muzeum Narodowego w Lublinie na bazie istniejącego i wspaniale funkcjonującego Muzeum Lubelskiego w Lublinie” – powiedział na konferencji prasowej Gliński.

Wyjaśnił, że powodem tej decyzji „przede wszystkim jest to, że Lublin, Ziemia Lubelska, a przede wszystkim ta instytucja – Muzeum Lubelskie, zasługuje na to, żeby podnieść tę instytucję do rangi instytucji muzealnej narodowej”.

Minister Kultury poinformował ponadto, że Oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie będzie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej z siedzibą w Pałacu Lubomirskich.

„Pierwszy etap to powołanie Muzeum Narodowego na bazie Muzeum Lubelskiego, czyli my w tej chwili ogłaszamy także zamiar połączenia Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym. Finałem tych wszystkich działań będzie powołanie Muzeum Narodowego w Lublinie” – ogłosił minister kultury.

PAP

drukuj