Ostatni dzień roku szkolnego 2018/2019

Uczniowie we wszystkich szkołach w Polsce kończą dziś rok szkolny. Jest on nieco krótszy, o czym zdecydował minister edukacji narodowej ze względu na przypadającą jutro uroczystość Bożego Ciała.

Wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku szkolnego warto wspomnieć o zmianie na stanowisku ministra edukacji. Annę Zalewską, która zdobyła mandat w eurowyborach, zastąpił Dariusz Piontkowski.

Szerokim echem odbił się też 19-dniowy ogólnopolski strajk w oświacie, który zbiegł się w czasie z egzaminami uczniowskimi. Protest zorganizowany przez ZNP dotyczył podwyżek wynagrodzeń.

Minister Dariusz Piontkowski wskazał na antenie Telewizji Trwam, że liczy na to, że taka sytuacja nie powtórzy się w przyszłym roku szkolnym.

– Raczej nie spodziewaliśmy się tego, że uczniowie nie będą mogli korzystać ze swojego prawa do nauki. Na szczęście rządowi udało się przy pomocy ludzi dobrej woli, którzy (wbrew nauczycielom, którzy nie chcieli przystąpić do egzaminów) pomogli uczniom skorzystać ze swojego prawa, odbyć egzaminy po szkole podstawowej, gimnazjum, a później matury. Mam nadzieję, że dzięki temu ten gorący okres nie będzie powracał i kolejny rok szkolny nie będzie tak emocjonalny – powiedział Dariusz Piontkowski.

Rok szkolny 2018/2019 był też kolejnym rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół. W efekcie odbyła się ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego i pierwsza sesja egzaminu ósmoklasistów.

RIRM

drukuj