Pieniądze unijne nierozdysponowane. Samorządy mogą je stracić

Część pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2007-2014 może przepaść. Powód? Niektóre województwa nie rozdysponowały jeszcze części środków.

Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że udało się rozdysponować 95 proc. unijnych pieniędzy, ale w niektórych regionach od 7 do 10 proc. nie zostało rozdzielonych. Z danych resortu wynika, że w ostatnim półroczu udało się dokonać zaledwie 2,5 proc. postępu w kontraktowaniu pieniędzy.

Poseł do PE Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, wskazuje, że Polska będzie musiała zwrócić część funduszy europejskich z perspektywy 2007-2014.

– Istnieją także projekty informatyczne, które nie mają szans na zakończenie. To są z jednej strony problemy techniczne, a z drugiej strony podejrzenia o korupcje, więc prawdopodobnie pieniądze na projekty informatyczne i te z poziomu centralnego, którym zawiaduje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będą musiały być zwrócone. Wiemy, że projekty są zrealizowane i wykonawcom tych robót trzeba będzie zapłacić. Nie dość, że Polska straci pieniądze, to jeszcze będzie musiała wydać pieniądze z własnego budżetu na ich realizację – wskazał europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

RIRM

drukuj