fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Agencja S&P: PKB Polski wzrośnie w tym roku o 3,4 proc.

Agencja S&P utrzymała szacunki dynamiki wzrostu PKB i poziomu deficytu sektora finansów publicznych Polski na lata 2019-2020. Tak wynika z najnowszego raportu agencji.

S&P wciąż prognozuje, że PKB Polski w tym roku wzrośnie o 3,4 proc., a w 2020 roku o 3 proc. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych wyniesie odpowiednio 1,5 i 2 proc. PKB.

Agencja przedstawiła po raz pierwszy prognozy wskaźników na 2021 r. Wynika z nich, że Polska gospodarka utrzyma tempo wzrostu i poziom deficytu sektora z 2020 roku.

Ekonomista Marek Wołos uważa, że prognozy S&P są dość zachowawcze.

– 3,4 proc. wzrostu wobec prawie 5 proc. w 2018 roku oznaczałoby spory spadek. Ja bardziej spodziewam się, że ten wzrost gospodarczy będzie wokół 4 proc., a może w 2020 spadnie do 3,4 proc. Natomiast jeśli chodzi o wyniki deficytu sektora finansów publicznych, to są wskaźniki, które będą stawiały wysoko Polskę w Europie – podkreśla Marek Wołos.

Ekonomiści zawracają uwagę, że obok prognoz istotne są także ratingi. Agencja S&P zaplanowała na ten rok dwa przeglądy ratingu Polski. Mogą się one odbyć w dniach 12 kwietnia oraz 11 października.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski wg Fitch i S&P to „A-„.

Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

RIRM

drukuj