fot. PAP/Adam Warżawa

Pomorskie: Żałoba do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska

W województwie pomorskim ogłoszono żałobę do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uroczystości pogrzebowe – jak informują media – odbędą się najprawdopodobniej w sobotę. 

Mieszkańcy Gdańska pamiętają o zamordowanym prezydencie. W Urzędzie Miejskim wpisują się do księgi kondolencyjnej. Przynoszą też znicze. Wszystkie flagi miasta są opuszczone do połowy masztu. W czwartek odbędzie się uroczysta sesja rady Miasta Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz, która ma pełnić obowiązki komisarza, podziękowała w imieniu rodziny prezydenta za płynące wyrazy współczucia i wsparcia.

– Apelujemy jeszcze raz o uszanowanie ich prywatności. Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia, płynące z całego miasta, z całej Polski, Europy i świata. Dziękuję także licznym miastom, które wczoraj zorganizowały marsze milczenia, marsze pożegnania, ale też marsze, podczas których chyba mówimy dosyć jasno o tym, że nie ma zgody na agresję i przemoc nie tylko w życiu publicznym, ale także społecznym – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez Stefana W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. W efekcie doznanych obrażeń prezydent Paweł Adamowicz zmarł wczoraj w szpitalu.

27 letni mężczyzna nie przyznaje się do popełnionego przestępstwa. W przeszłości był on karany za napady na banki. Najprawdopodobniej jest on chory psychicznie.

RIRM

drukuj