fot. PAP/Adam Warżawa

Pomorskie: ponad 300 osób oddało już krew solidaryzując się z prezydentem Adamowiczem

Ponad 300 osób oddało już krew w poniedziałek w zachodniej części województwa pomorskiego w geście solidarności z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, który znajduje się w szpitalu w bardzo ciężkim stanie po tym, jak został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP.

Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wynika, że do oddania krwi w poniedziałek zarejestrowało się już ponad 300 osób, a poczekalnia w tym mieście nadal jest pełna. To sumaryczne zestawienie z placówek podległych RCKiK z zachodniej części regionu.

„To bardzo dobra statystyka, biorąc także pod uwagę fakt, że zniechęcaliśmy dzisiaj osoby, które mają grupę A i B. Zależało nam bowiem na pozyskaniu krwi o grupie 0Rh-, której były deficyty” – powiedział PAP dyrektor RCKiK Wiktor Tyburski.

Taką grupę ma właśnie znajdujący się w bardzo ciężkim stanie w szpitalu prezydent Paweł Adamowicz.

„Ta liczba na pewno jeszcze wzrośnie, bo mamy w Gdańsku nadal pełną poczekalnię. Zorganizowane grupy, które się do nas dzisiaj zgłaszały, prosiliśmy o oddawanie krwi jutro. We wtorek podstawimy też specjalny autokar przy Urzędzie Miasta Gdańska” – podkreślił Tyburski.

Dodał, że dla misji jego instytucji korzystniejsze jest rozłożenie oddawania krwi w czasie.

„Oddano dzisiaj w naszej części woj. pomorskiego ok. 140 litrów krwi, a to jeszcze nie koniec. Myślę, że przynajmniej połowa osób, które dziś zdecydowały się na oddanie krwi ma grupę 0Rh-„ – powiedział.

W poniedziałek stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego są otwarte od godz. 7.00. Poza Gdańskiem krew można oddawać w Kościerzynie, Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie oraz w Kartuzach.

PAP/RIRM

drukuj