Prezydent Gdańska zmienił decyzję ws. obecności wojska podczas uroczystości na Westerplatte

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Paweł Adamowicz poinformował, że przedstawiciele służb mundurowych będą 1 września, jak co roku, na Westerplatte. Dodał też, że nie ma zaufania do partyjnego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jeszcze wczoraj Paweł Adamowicz w rozmowie z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem zapewniał, że nie przewiduje obecności wojska 1 września.

– To, że on (Paweł Adamowicz – red.) zrezygnował z udziału wojska, jest na piśmie. Moja wczorajsza rozmowa była właśnie po to, by się jeszcze upewnić, czy nie ma żadnej możliwości (…) rozmów na ten temat. Powiedział, że nie, że (jego decyzja – red.) jest ostateczna i rozmów już nie będzie. Mam również informacje, że komendant Garnizonu Gdańsk próbował spotkać się z panem prezydentem Adamowiczem i on (Adamowicz – red.) go nie przyjął. W związku z tym z mojej strony nie ma żadnych wątpliwości, że jego decyzja wczoraj była ostateczna i nie do zmiany – mówił Dariusz Drelich, dodając, że dzisiejsza konferencja „ma sugerować, że jest jakoś inaczej”.

Szef MON-u na specjalnie zwołanym briefingu powiedział dziś, że brak Wojska Polskiego na uroczystości na Westerplatte to skandal. Jednocześnie zażądał zmiany decyzji.

– Jak się okazuje, są dziś tacy, którym przeszkadza obecność Wojska Polskiego na Westerplatte. Nawet przed II wojną światową, kiedy Gdańsk był wolnym miastem, zdominowanym przez Niemców, to na Westerplatte stacjonowało Wojsko Polskie. Chciałem – za państwa pośrednictwem – zażądać od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. I chciałbym podkreślić, że nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skłamał na konferencji prasowej mówiąc, że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte; MON podtrzymuje swoje żądanie ws. przywrócenia obecności wojskowej podczas uroczystości 1 września – przekazał później resort obrony.

W tym roku minie 79 lat od wybuchu II wojny światowej. 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte odbywają się uroczystości przypominające tamte wydarzenia. Zgromadzeni oddadzą także hołd polskim żołnierzom, którzy heroicznie bronili ojczyzny przed atakiem Niemców.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl