fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. J. Brudziński o zabójstwie P. Adamowicza: Wszystkie okoliczności tej sprawy muszą być wyjaśnione i zostaną wyjaśnione

Czy wszystkie działania zostały podjęte adekwatnie do zagrożenia? Można dzisiaj uczciwie powiedzieć, że nie, ale jednego możemy być dzisiaj pewni. Wszystkie okoliczności tej sprawy muszą być wyjaśnione i zostaną wyjaśnione – mówił na antenie Radia Maryja w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” minister Joachim Brudziński, szef MSWiA.

Joachim Brudziński akcentował, że ws. zabójstwa Pawła Adamowicza „państwo działa. Służby podległe MSWiA konsekwentnie od pierwszych minut tej tragedii podejmują działania. Czy te działania były wystarczające? To już jest inna kwestia i to rozstrzygnie kontrola, którą zleciłem”.

– To nie jest też tak, że działania, które są teraz podejmowane, są działaniami w skutek takich czy innych publikacji medialnych. Te działania – mam na myśli kontrolę w gdańskiej policji – były podjęte kilka godzin po tej tragedii. Zleciłem to osobiście komendantowi głównemu Policji gen. Jarosławowi Szymczykowi. Współpracujemy tutaj ściśle z prokuraturą. Owocem tej współpracy i pracy gdańskich policjantów jest dzisiejsze zatrzymanie osoby odpowiedzialnej z ramienia firmy wynajętej przez organizatora niedzielnego finału (WOŚP) – wskazał.

Chodzi o Dariusza S., który „wprowadzał komunikacyjny chaos, czyli namawiał pracowników agencji ochrony do składania fałszywych zeznań”. Gość Radia Maryja dodał, że „wszystko wskazuje na to, że plakietka medialna, która rzekomo upoważniała mordercę do wstępu na scenę, okazała się podrzucona przez szefa ochrony”.

– Została dzisiaj podjęta przeze mnie decyzja o wszczęciu procedury odebrania koncesji firmie ochroniarskiej, która zabezpieczała to niedzielne „Światełko do nieba”, zatrudnionej przez organizatora tej imprezy; imprezy, która – trzeba to podkreślić – nie była imprezą masową, czyli nie była organizowana w oparciu o wymogi imprezy masowej – zaznaczył.

Ja chciałbym również bardzo wyraźnie podkreślić, że nie są to żadne działania akcyjne – powiedział szef MSWiA.

– W samym 2018 r. MSWiA przeprowadziło 111 kontroli agencji ochrony w całym kraju i aż w 27 przypadkach wszczęto postępowania o cofnięciu koncesji. Taki plan kontroli jest także przygotowany na najbliższy rok – mówił.

Jak wskazał polityk, „trzeba powiedzieć uczciwie, bez próby chowania się za plecy kogokolwiek, że miała miejsce olbrzymia tragedia. Został zamordowany prezydent Gdańska przez osobę – wszystko na to wskazuje, ale o tym będzie rozstrzygał sąd – niezrównoważoną, psychicznie niebezpieczną”.

– Czy wszystkie działania zostały podjęte adekwatnie do zagrożenia? Można dzisiaj uczciwie powiedzieć, że nie, ponieważ doszło do tej tragedii. Jednak o skali ewentualnych uchybień będzie decydowało postępowanie prokuratorskie. Jednego możemy być dzisiaj pewni. Wszystkie okoliczności tej sprawy muszą być wyjaśnione i zostaną wyjaśnione – akcentował.

Minister podkreślił również, że na tym etapie chce „uniknąć dyskusji o szeroko opisywanym zjawisku zwanym mową nienawiści”.

– Jestem politykiem o określonych poglądach politycznych. Jestem człowiekiem o określonej pamięci. Mam w głowie to wszystko, co legło u podstaw tego – przepraszam za określenie – szaleństwa, które wylewa się z portali społecznościowych, dyskursu politycznego. Dzisiaj jestem w roli ministra spraw wewnętrznych i administracji, który odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich obywateli, wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów politycznych, sympatii, antypatii czy nawet od ich nienawiści, która odbiera im rozsądek – zaznaczył Joachim Brudziński.

Całą rozmowę z Joachimem Brudzińskim w „Aktualnościach dniach” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj