fot. PAP/EPA

Ashton udaje się do Kijowa

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się w poniedziałek na Ukrainę, aby rozmawiać o wsparciu przez UE trwałego rozwiązania kryzysu politycznego oraz działaniach stabilizujących gospodarkę tego kraju – poinformowano w Brukseli.

Według komunikatu służb prasowych Ashton ma się ona spotkać z „kluczowymi postaciami” aktualnych wydarzeń na Ukrainie.

„Unia Europejska uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie i wzywa wszystkie strony, by dalej prowadziły poważny dialog w celu trwałego rozwiązania kryzysu, broniły jedności i terytorialnej integralności kraju oraz dążyły do zapewnienia stabilnej, pomyślnej i demokratycznej przyszłości wszystkim obywatelom Ukrainy” – oświadczyła Ashton.

W Kijowie szefowa dyplomacji UE spotka się najpewniej z byłą ukraińską premier Julią Tymoszenko, która w sobotę opuściła kolonię karną w Charkowie dzięki specjalnej rezolucji parlamentu i zapowiedziała start w przedterminowych wyborach prezydenckich.

Według komunikatu partii Tymoszenko, Batkiwszczyny, zaproszenie na spotkanie z Ashton przekazał byłej ukraińskiej premier szef stałego przedstawicielstwa UE w Kijowie Jan Tombiński. W sobotę, po trwających od listopada antyrządowych protestach i zamieszkach, parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza. Nowe wybory wyznaczono na 25 maja.

PAP

drukuj