Zaporoska Elektrownia Atomowa / fot. wikipedia

Koncern Enerhoatom: siły rosyjskie chcą schować broń w blokach elektrowni atomowej

Siły rosyjskie chcą schować uzbrojenie i sprzęt wojskowy w maszynowniach w blokach energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy – podał w środę ukraiński koncern Enerhoatom. Elektrownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca.

„Wojskowi Federacji Rosyjskiej żądają od administracji ukraińskiej elektrowni atomowej otworzenia im maszynowni w pierwszym, drugim i trzecim bloku energetycznym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by rozmieścić tam swój cały wojskowy arsenał” – wskazano w komunikacie Enerhoatomu.

Koncern podkreślił, że w ten sposób wojska okupacyjne chcą ukryć sprzęt przed atakami Sił Zbrojnych Ukrainy. Armia rosyjska planuje do maszynowni przemieścić czołgi, ciężarówki, broń.

Rozlokowując tam sprzęt, Rosjanie zablokują dostęp do bloków energetycznych sprzętowi pożarowemu. W razie wybuchu pożaru, którego ryzyko znacznie wzrośnie, gaszenie ognia będzie utrudnione, bo specjalistyczne środki transportu nie będą mogły tam dojechać – wyjaśnił koncern.

„W ten sposób rosyjscy okupanci łamią wszystkie normy i warunki dotyczące jądrowego i radiacyjnego bezpieczeństwa pracy elektrowni atomowej!” – zaalarmował Enerhoatom.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl