fot. PAP/EPA

Krytyczna sytuacja w Mariupolu

Ukraina kolejny dzień walczy z rosyjską agresją. Wojska wroga są wypychane z obwodu charkowskiego na północ, w kierunku granicy z Rosją. W zakładach Azowstal nadal przebywają ostatni obrońcy miasta.

W 78. dniu wojny na Ukrainie sytuacja w Mariupolu jest krytyczna. Zrzucane przez Rosjan bomby zrównały to miasto z ziemią. Wielu mieszkańców nie ma dokąd wracać.

– Wróciłem do domu ze schronu, otworzyłem drzwi, ale mieszkania już nie było. Nie ma nic. To było przerażające – mówił obywatel Ukrainy.

Cały czas trwa obrona kombinatu Azowstal. Obrońcy ostatniej ukraińskiej twierdzy Mariupola w niehumanitarnych warunkach przebywają w podziemiach zakładu. Po raz kolejny płynie stamtąd dramatyczny apel o ewakuację. Dowódca jednostki zwrócił się do Elona Muska.

„Elon Musk, pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto? Daj mi znak” – napisał na Twitterze.

Media informują, że na ewakuację obrońców Mariupola nie zgodziły się władze separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Nadal nie jest znana skala okrucieństw dokonanych przez Rosjan. Kolejne zbrodnie odkrywane są w obwodzie kijowskim – przekazała Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.

– Do tej pory w samym tylko obwodzie kijowskim znaleziono ponad 1000 ciał cywilnych. Niektóre z tych osób zginęły w wyniku działań wojennych, inne wyglądały na doraźną egzekucję. Jeszcze inni zmarli z powodu stresu spowodowanego działaniami wojennymi i brakiem pomocy medycznej  – wyjaśniła.

Rada Praw Człowieka ONZ opowiedziała się za wszczęciem postępowania, które zbada, czy na Ukrainie doszło do zbrodni wojennych. Krytyczna sytuacja jest także w obwodzie ługańskim. Od tygodni nie ma tam wody ani elektryczności. Rosjanie zakłócają także funkcjonowanie gazociągu. Wojska wroga po kilku tygodniach walk przejęły kontrolę nad miastem Rubiżne. Otwiera im to drogę do Siewierodoniecka, które usilnie próbują otoczyć. Zacięte walki toczą się także na południu kraju. Ukraina z powodzeniem odpiera tam rosyjską ofensywę, co sprawia, że Rosjanie nie są w stanie przesuwać się do przodu.

– Martwiącym punktem jest tutaj rejon Morza Czarnego, gdzie Rosjanie chcieliby połączenia zbuntowanej Republiki Naddniestrzańskiej z obwodem chersońskim, stąd zaciekłe walki rosyjskie i zaciekła obrona ukraińskich wojsk (…). Pozbawienie dostępu do morza byłoby potężnym ciosem, na co Ukraina nie może sobie pozwolić – mówił gen. bryg. rez. Dariusz Wroński.

Ukraina odnosi także sukcesy militarne w obwodzie charkowskim. Żołnierze wypychają wojska wroga w kierunku granicy z Rosją i odzyskują kolejne tereny.

– Ukraińskie wojska prowadzą skuteczną kontrofensywę i kontrolują większość obwodu charkowskiego; wróg utrzymuje się tylko na północy i wschodzie regionu – na kierunkach wołczańskim, kupiańskim i iziumskim – wskazał Ołeh Syniehubow, szef obwodu charkowskiego.

Prezydent Ukrainy apeluje nie tylko o sankcje na Rosję i dostawy broni, ale przede wszystkim o wsparcie dla swoich rodaków, którzy dziś – jak mówi Wołodymyr Zełeński – walczą o wolność dla świata.

– Miliony Ukraińców broni dziś swojej Ojczyzny i całego świata. Nie bójcie się i przyjedźcie tu do Ukrainy. Usłyszcie i zobaczcie historie o nas -Ukraińcach. Spójrzcie w nasze bohaterskie oczy i uściśnijcie nasze silne ręce. Wtedy zobaczycie, że nie robimy tego ani dla sławy, ani nagród, ale dla konkretnej pomocy i wsparcia – podkreślił prezydent Ukrainy.

Prezydent oświadczył także, że cały czas trwają negocjacje z przywódcami państw na temat zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa. Dodał, że po raz pierwszy w historii pojawiła się możliwość udzielenia Ukrainie takich gwarancji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl