fot. Jakub Szymczuk KPRP

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski o spotkaniu z amerykańską Polonią w Domu Podhalan w Chicago: Tam biją góralskie serca i gdyby nie otoczenie, to człowiek miałby wrażenie, że jest na Podhalu. Bycie dumnym z polskości jest tam przekazywane z pokolenia na pokolenie

Ci, którzy mogli tam być, wiedzą, że jest to kawałek Podhala. Tam biją góralskie serca i gdyby nie otoczenie, to człowiek miałby wrażenie, że jest na Podhalu (…). Bycie dumnym z polskości i tego, że się jest góralami, jest tam przekazywane z pokolenia na pokolenie. W spotkaniu brały również udział małe dzieci, które nie tylko są ubierane w góralskie stroje, ale od najmłodszego wieku chodzą do szkółek, uczą się gwary, tańczyć, grać i aktywnie uczestniczą w różnych wydarzeniach, które się tam odbywają – powiedział Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W minioną niedzielę w Toronto miała miejsce pierwsza Parada Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zorganizował Kongres Polonii Kanadyjskiej. Gościem honorowym był Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

– To bardzo ważne, że środowiskom polonijnym udało się doprowadzić do tego, iż ulicami Toronto pod biało-czerwonymi flagami zgromadziło się ponad dwa tysiące Polaków, którzy szli głównymi ulicami miasta (…), aby manifestować polskość. Całą paradę poprzedziło uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt. Miałem zaszczyt wziąć udział w tych uroczystościach i odczytać specjalne przesłanie pana prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników Parady Konstytucji 3 Maja w Toronto. Miałem okazję, aby w rozmowie z burmistrzem miasta prosić go, by przedsięwzięcie stało się zwyczajem – mówił Adam Kwiatkowski.

Głównym tematem rozmów z Polonią i lokalnymi władzami była wojna na Ukrainie i pomoc, którą Polska otoczyła swojego sąsiada.

– Burmistrz Toronto wyrażał wielki podziw i wdzięczność dla Polski i Polaków, że w tak trudnym momencie otworzyliśmy nasze domy, serca dla uchodźców z Ukrainy, iż ci, którzy musieli uciekać przed wojną, znaleźli u nas schronienie. Temu tematowi były poświęcone rozmowy zarówno z organizacjami polonijnymi, bo rozmawialiśmy w Toronto o tym, jak pomagać, by robić to najskuteczniej jak to możliwe, jak i z władzami lokalnymi – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkania z Polonią odbyły się także w Chicago. Wzięła w nich udział Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda [czytaj więcej].

– Pani prezydentowa postanowiła odwiedzić największe skupisko Polonii na świecie. W trakcie spotkań mówiła, że wraca tam z radością, pamięta rok 2018 i wielkie spotkanie z Polonią w Millenium Park w 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsza Dama postanowiła przyjechać jeszcze raz do Chicago, aby spotkać się z Polakami, żeby z nimi rozmawiać i mówić im, co Polska robi, ażeby pomagać. Pani prezydentowa mówiła o pomocy humanitarnej, spotykała się z Polakami i organizacjami, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom (…). Pierwsza Dama zaprosiła do konsulatu wicegubernatora stanu Illinois oraz szefa Gwardii Narodowej, aby dyskutować z nimi o realnych wyzwaniach, problemach, z którymi musimy się na co dzień borykać, by w pewnym sensie rozmawiać o tym, jak można skoordynować pomoc humanitarną – powiedział gość Radia Maryja.

Elementem wizyty w USA była uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom polonijnym [czytaj więcej].

– Miałem zaszczyt wręczyć odznaczenia działaczom polonijnym, które nadał prezydent Andrzej Duda. Pierwsza Dama w imieniu swojego męża i własnym dziękowała Polakom, że są takimi dobrymi ambasadorami Polski oraz aktywnie działają. Pani prezydentowa prosiła ich o to, by swoją misję dalej kontynuowali – wskazał Adam Kwiatkowski.

Pierwsza Dama swoją wizytę w Chicago zainaugurowała spotkaniem z zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce w Domu Podhalan.

– Ci, którzy mogli tam być, wiedzą, że to jest kawałek Podhala. Tam biją góralskie serca i gdyby nie otoczenie, to człowiek miałby wrażenie, że jest na Podhalu (…). Bycie dumnym z polskości i tego, że się jest góralami, jest tam przekazywane z pokolenia na pokolenie. W spotkaniu brały również udział małe dzieci, które nie tylko są ubierane w góralskie stroje, ale od najmłodszego wieku chodzą do szkółek, uczą się gwary, tańczyć, grać i aktywnie uczestniczą w różnych wydarzeniach, które się tam odbywają – podsumował sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Adama Kwiatkowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl