Pierwsza Dama z wizytą w Chicago  

Od 9 maja 2022 roku Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, rozpoczęła wizytę w Chicago. Małżonce Prezydenta RP towarzyszy minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, przebywa z wizytą w Chicago. Małżonka Prezydenta RP uczestniczy w spotkaniach z Polonią W Stanach Zjednoczonych. 9 maja 2022 roku Pierwsza Dama swoją wizytę w Chicago zainaugurowała spotkaniem z zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

fot. Jakub Szymczuk KPRP

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce między innymi o codziennej działalności utworzonego w 1929 roku Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia. W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. [czytaj więcej]

„Dziękuję za Państwa codzienną społeczną pracę, którą̨ podejmujecie dla zachowania polskości, tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, krzewienie polskości w USA przez muzykę̨, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń́ dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich” – mówiła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Podczas spotkania Małżonka Prezydenta RP oraz minister Adam Kwiatkowski otrzymali honorowe członkostwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

W trakcie wizyty w Chicago Pierwsza Dama spotkała się 10 maja 2022 roku z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz wicegubernatorem Stanu Illinois.

Spotkanie Pierwszej Damy z generałem dywizji Richardem R. Neelym, dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem, zastępcą dyrektora ds. Planowania Strategicznego i Polityki w Sztabie Gwardii Narodowej, a także Christianem Mitchelem, zastępcą gubernatora Stanu Illinois, dotyczyło szeroko pojętej pomocy dla Ukrainy. [czytaj więcej]

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Małżonka Prezydenta RP zwróciła uwagę na trwające trzy dekady partnerstwo pomiędzy Gwardią Narodową Illinois a Rzeczpospolitą Polską, określając jego znaczenie jako kluczowe.

„Wzajemne relacje budowane przez tak wiele lat opierają się przede wszystkim na zaufaniu i bezpośrednich kontaktach” – podkreśliła Pierwsza Dama.

Dzięki unikalnej dla Gwardii Narodowej zdolności jednoczesnego angażowania wszystkich struktur władzy udało się dostarczyć poprzez Polskę na Ukrainę wyposażenie medyczne, leki i karetki medyczne. Gwardia Narodowa Illinois we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów, w tym środki pierwszej pomocy, namioty, śpiwory i koce, środki higieny, pieluszki i pokarm dla dzieci. W rozmowach Pierwsza Dama podkreślała konieczność zaplanowania długofalowej pomocy w odbudowie Ukrainy, jak i wsparciu uchodźców, którzy nie będą mogli wrócić do swoich dawnych domów.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Małżonka Prezydenta RP, na zaproszenie doktor Kornelii Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, spotkała się 10 maja z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w Chicago.

Spotkanie poświęcone było wypracowaniu form i dróg pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, jak i przekazywaniu pomocy humanitarnej do ogarniętego wojną kraju. [czytaj więcej]

Małżonka Prezydenta RP podkreślała, że od wybuchu wojny w Ukrainie Polacy otworzyli przed ofiarami rosyjskiej agresji swoje serca i domy, ale także amerykańska Polonia podjęła szereg inicjatyw na ich rzecz. Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych skupia kluby i stowarzyszenia działające na całym świecie, również w Ukrainie w takich miastach jak Lwów, Wołyń, Zakarpacie, Berdiansk, Winnica. We wszystkich pracują lekarze polskiego pochodzenia, którzy swoją pracą wystawiają Polsce i Polakom znakomite świadectwo.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

fot. Jakub Szymczuk KPRP

10 maja 2022 roku Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, w Konsulacie Generalnym RP w Chicago uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami organizacji polonijnych, które poświęcone było pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wizycie towarzyszyła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych polonijnym działaczom. [czytaj więcej]

Pierwsza Dama rozmawiała o wsparciu ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych było kontynuacją rozmów podjętych z Polonią w Nowym Jorku w marcu 2022 roku. [czytaj więcej]

Agata Kornhauser-Duda zwracała uwagę na konieczność przygotowania pomocy długofalowej oraz koordynacji działań. Podkreślała, że nawet po zakończeniu wojny Ukraina będzie wymagała odbudowy, a wielu jej obywateli nie będzie mogło wrócić do swoich dotychczasowych domów.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Pierwsza Dama odbyła także rozmowę z Frankiem Spulą, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Później odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Była ona wyrazem podziękowań za wieloletnią, niestrudzoną pracę i zaangażowanie na rzecz Ojczyzny.

„W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się̨ poznać́ z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość́ swoich serc na krzywdę̨ naszych braci Ukraińców, którzy walczą̨ w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się̨ rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo dziękuję” – akcentowała Pierwsza Dama.

Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP.

fot. Jakub Szymczuk KPRP

fot. Jakub Szymczuk KPRP

Kancelaria Prezydenta RP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl