Polacy solidarni z Ukraińcami

W całym kraju odbywały się w niedzielę akcje poparcia, marsze oraz sprawowane były Msze św. w intencji protestujących na Ukrainie. W Gdańskiej Bazylice Mariackiej pw. Wniebowzięcia NMP Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Ks. abp Sławoj Leszek Głodź zaprosił do wspólnej modlitwy chrześcijan różnych wyznań oraz wyznawców judaizmu i islamu. W homilii mówił, że Polacy rozumieją pragnienie wolności Ukraińców, a także podziwiają ich odwagę i heroizm.

– To co się działo i dzieje na Majdanie (a także przenosi się na inne miasta) ma wielkie znaczenie i wartość tworzy się bowiem społeczeństwo obywatelskie, wspólnota która sama pragnie decydować o własnym losie.  Ale przyszedł czas także pacyfikacji, użycia broni, krwi, ran, śmierci, rozpaczy tych co stracili najbliższych, bratobójczego starcia. Racji siły skierowanej przeciwko racjom argumentów, w sytuacji kiedy nienawiść poczęła siać spustoszenie także w ludzkich sumieniach  – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Przed południem w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie odprawiona została Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz za poległych w ostatnich dniach. Uczestniczył w niej m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Eucharystię w intencji Ukrainy sprawowano też m.in. w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

W polskich kościołach odczytywany był również apel KEP, przypominający o tym, że najbliższy piątek – 28 lutego będzie dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Ponad 500 osób manifestowało w Warszawie wyrażając w ten sposób poparcie dla uczestników protestów na Ukrainie.

Również w Lublinie kilkadziesiąt osób wzięło udział w „marszu jedności z Ukrainą” zorganizowanym przez tamtejsze Forum Młodych PiS.

Mówi jedna z uczestniczek pochodu:


Pobierz Pobierz

Także we Wrocławiu kilkaset osób manifestowało poparcie dla wolnościowych dążeń Ukrainy. Ponadto  tylko w ciągu dwóch dni akcji „Solidarni z Ukrainą” Caritas Polska udało się zebrać ponad 400 tys. zł. Za przekazane do tej pory fundusze zakupiono leki: bandaże, środki przeciwbólowe i antybiotyki.

RIRM

 

drukuj