fot. flickr.com

KE powoli przygotowuje prowizorium budżetowe. J. Wiśniewska: Przygotowywanie uruchomienia środków w ramach prowizorium budżetowego jest naturalnym działaniem 

Europosłowie wskazują, że Komisja Europejska powoli przygotowuje prowizorium budżetowe. Z upływem czasu maleją szanse, na to, że do końca roku prezydencja niemiecka doprowadzi do rozstrzygnięcia w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz funduszu odbudowy.

Mocny sprzeciw wobec powiązania tzw. praworządności ze środkami unijnymi, mimo nacisków, podtrzymują Polska i Węgry. Oba kraje zapowiedziały weto dla tej propozycji.

Również państwa południowej Europy są nastawione krytycznie wobec mechanizmu warunkowości. Forsują go m.in. Niemcy, Francja i Holandia.

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 roku odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym dyskutowane będą między innymi możliwe rozwiązania obecnej sytuacji. Jeśli dojdzie do zawetowania budżetu na lata 2021-2027, zacznie obowiązywać prowizorium budżetowe.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska, podkreśla, że Komisja Europejska musi być przygotowana na każdy scenariusz i to normalne, że urzędnicy pracują nad prowizorium.

– Przygotowywanie uruchomienia środków w ramach prowizorium budżetowego jest naturalnym działaniem, dlatego że nie ma pełnej gotowości na uruchomienie całej procedury. Urzędnicy muszą przygotować mechanizmy i narzędzia, które zabezpieczą środki po 1 stycznia 2021 roku. To absolutnie naturalne działanie. Trwają negocjacje, które są bardzo trudne, ponieważ prezydencja niemiecka chciałaby narzucić swoją wolę, łamiąc postanowienia szczytu lipcowego i uważała, że wszystko ma dogadane – mówi Jadwiga Wiśniewska.    

Obecnie negocjacje prowadzą Niemcy sprawujące do końca bieżącego roku prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Po Niemczech prezydencję w Radzie UE przejmie Portugalia.

Według europosłów, prezydencji portugalskiej będzie zależeć na przyjęciu budżetu Unii bardziej niż komukolwiek innemu, gdyż kraj ten bardzo mocno dotykają skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl