NBP podwyższył prognozę wzrostu PKB na najbliższe trzy lata

Centralna ścieżka projekcji Narodowego Banku Polskiego zakłada wzrost Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku ma być on na poziomie 4,0 proc., w 2018 roku – 3,5 proc., w 2019 r. na poziomie – 3,3 proc.

W ocenie ekonomistów Narodowego Banku Polskiego, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku będzie spożycie indywidualne przy rosnącej dynamice nakładów inwestycyjnych.

– Nasz scenariusz pozostaje właściwie niezmienny już od dłuższego czasu, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja, rosnąca relatywnie szybko. Pomaga w tym sytuacja na rynku pracy, stały, rosnący dochód do dyspozycji. Natomiast czynnikiem, który będzie dodatkowo wspierał wzrost gospodarczy będą inwestycje. Wydaje nam się, że zwłaszcza w tym najbliższym roku (zwłaszcza w jego drugiej połowie) dynamika rozwoju będzie relatywnie wysoka. Z czasem stanie się jednak niższa, co nie wynika z tego, że ten proces inwestycyjny ulegnie spowolnieniu, ale z tego, że po prostu będą już inne punkty odniesienia. Pod względem inwestycji 2016 rok był bardzo słaby, stąd te dynamiki powinny być większe w 2017 roku. Natomiast skoro inwestycje już ruszą, to ta dynamika w następnym latach będzie nieco trochę niższa – mówił Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego.

NBP przedstawił także projekcje dotyczą wzrostu cen towarów i usług w gospodarce. Ścieżka dla inflacji ma się kształtować odpowiednio na poziomie 1,9 proc. w tym roku 2,0 proc., w przyszłym oraz 2,5 proc. w roku 2019.

Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie, których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje o poziomie stóp procentowych NBP. Przygotowywana jest ona trzy razy w ciągu roku i publikowana w marcu, lipcu i listopadzie, sporządzana jest na rok bieżący i 2 pełne lata po nim następujące.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl