P. Szałamacha: Nadwyżka w budżecie efektem działań PiS

Poprawa w dochodach publicznych jest efektem działań podejmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość od samego początku, powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja były minister finansów Paweł Szałamacha.

Dzisiejsza prasa informuje, że po sześciu miesiącach tego roku mamy w budżecie nadwyżkę sięgającą miliardów zł. Takiego wykonania budżetu nie udało się uzyskać od 1992 r., czyli od momentu gdy resort finansów rozpoczął prowadzenie statystyk. Za nadwyżkę odpowiada wpłata blisko 9 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok, oraz wyższe dochody z podatku VAT.

Były minister finansów Paweł Szałamacha wskazuje, że pozytywne zmiany w dochodach to efekt szeregu zmian podejmowanych od półtora roku.

– To efekt wprowadzenia chociażby pakietu paliwowego, wprowadzenia głębokiej nowelizacji ustawy VAT-owskiej i powstania Krajowej Administracji Skarbowej, czyli połączenia tego, co było kiedyś rozbite pomiędzy celników, skarbówkę i urzędy kontroli skarbowej. Wobec tego wzrasta dyscyplina, a także chęć podatników do regulowania podatków na czas, a także są szybko identyfikowane i eliminowane zjawiska quasi przestępcze. Wszystko to przynosi pozytywny efekt – zaznacza Paweł Szałamacha.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że zanotowana nadwyżka jest zjawiskiem okresowym, a na koniec roku ministerstwo spodziewa się deficytu, choć niższego niż pierwotnie zakładano.

W ustawie budżetowej limit deficytu wpisano na 59 mld 300 mln zł.

RIRM

drukuj