Dziś decyzja ws. finansowania partii

Sejm zdecyduje dziś o losie projektów dot. finansowania partii autorstwa PO, Twojego Ruchu, SLD i SP. PSL zapowiada, że zagłosuje za odrzuceniem projektu PO likwidującego finansowanie partii z budżetu.

TR zdecydował, że opowie się za skierowaniem wszystkich projektów do dalszych prac. Sejmowa debata nad czterema projektami ustaw ws. finansowania partii odbyła się pod koniec października. PO w swoim projekcie opowiada się za likwidacją finansowania partii z budżetu od 1 stycznia 2014 r.; partia proponuje wykreślenie ze źródeł dochodów partii zarówno subwencji, jak i dotacji.

W ustawie o partiach politycznych miałby zostać jedynie zapis, według którego „majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku”. Platforma deklaruje, że chce przeciwdziałać kartelizacji systemu politycznego. Jak twierdzi, obecny system „odrywa partie od obywateli”.

Twój Ruch proponuje z kolei, by podatnicy mogli dobrowolnie odpisać na rzecz wybranej partii 0,5 proc. maksymalnej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, liczonego od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku podatkowym. Według projektu SLD wysokość rocznej subwencji dla partii albo koalicji wyborczej miałaby być ustalana na podstawie liczby oddanych na nią głosów (5 złotych za każdy głos), nie więcej jednak niż do progu 10 proc. zebranych głosów. Z kolei Solidarna Polska postuluje zawieszenie finansowania partii z budżetu do 31 grudnia 2015 roku.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński mówił wcześniej w czwartek, że ludowcy zagłosują za odrzuceniem projektów PO, TR i SP. Nie wykluczył poparcia przez PSL projektu SLD. Jednak w czwartek wieczorem szef klubu PSL Jan Bury powiedział PAP, że klub przeanalizował wszystkie projekty i każdy z nich „burzy porządek prawny, który został przyjęty kilkanaście lat temu”.

„Jeśli jest taka potrzeba i ciśnienie ze strony dużych klubów parlamentarnych, by ograniczyć finansowanie partii, to rozważymy (…) w ustawie budżetowej na przyszły rok, żeby dużym partiom zabrać finansowanie w całości lub połowie” – powiedział Bury. „Zagłosujemy za skierowaniem wszystkich projektów do komisji” – zapowiedziała z kolei w rozmowie z PAP rzeczniczka dyscypliny klubowej Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).
PiS natomiast chce utrzymania finansowania partii z budżetu, dlatego złożyło wniosek o odrzucenie wszystkich czterech projektów. Klub Twojego Ruchu – jak poinformował PAP poseł TR Łukasz Gibała – zdecydował w czwartek wieczorem, że opowie się za skierowaniem wszystkich projektów, zatem także PO, SLD i SP, do dalszych pracy w komisji nadzwyczajnej. Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział PAP, że klub Sojuszu będzie głosował nad odrzuceniem projektów PO, Twojego Ruchu i SP.

„Partie powinny być finansowane z budżetu, ale w nieco mniejszej wysokości. Projekt PO doprowadzi do tego, że politycy będą szukali pieniędzy u biznesmenów, projekt SP jest populistyczny, niepoważny, bo zawiesza finansowanie partii tylko na czas, kiedy oni nie dostają środków finansowych, z kolei projekt Twojego Ruchu jest nierealny” – wyjaśnił.

Solidarna Polska wnioskowała o powołanie komisji nadzwyczajnej, która miałaby zająć się projektami. Beata Kempa (SP) zapowiadała, że – jeśli podczas sejmowych prac przepadnie propozycja SP – to jej partia poprze projekt zakładający likwidację dotowania ugrupowań. Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk powiedział w czwartek PAP, że w piątkowym głosowaniu Solidarna Polska zagłosuje za skierowaniem wszystkich projektów do dalszych prac w komisji.

Obecnie partie finansowane są z budżetu z dwóch źródeł: w ramach subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot za nakłady poniesione na kampanię wyborczą przez partie, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego. Subwencję dostają partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia oraz koalicje, które pokonały barierę 6 proc. W 2010 r. parlament obniżył subwencję o 50 proc. (ze względu na kryzys gospodarczy).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl