Niemcy: policyjna obława na członków organizacji Ostatnie Pokolenie; zarzuty dotyczą tworzenia organizacji przestępczej
Na zlecenie bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) oraz prokuratury w Monachium przeprowadzono w Niemczech obławę na członków organizacji Ostatnie Pokolenie. Siedmiu osobom zarzuca się założenie lub wspieranie organizacji przestępczej. Przeszukano 15 obiektów w siedmiu krajach związkowych RFN, w tym w Berlinie i Bawarii – poinformowali w środę śledczy.
Z wstępnych informacji wynika, że akcja przebiegła spokojnie. Cztery obiekty zostały przeszukane w Berlinie, a po trzy w Bawarii i Hesji. Działania policji miały też miejsce w Hamburgu, Magdeburgu, Dreźnie i Szlezwiku-Holsztynie. W całym kraju w akcji udział wzięło blisko 170 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.
Na polecenie prokuratora strona internetowa grupy została zablokowana i zamknięta – wyjaśnił rzecznik policji. Ponadto konfiskacie uległy konta bankowe i majątek grupy.
Powodem środowych działań było śledztwo, prowadzone w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków grupy aktywistów klimatycznych – poinformował rzecznik LKA. Prokuratura w Monachium wszczęła dochodzenie „w związku z licznymi doniesieniami o popełnieniu przestępstwa (…) wobec łącznie siedmiu podejrzanych w wieku od 22 do 38 lat pod zarzutem tworzenia lub wspierania organizacji przestępczej”. Zawiadomienia w tej sprawie napływały od połowy 2022 roku.
„Oskarżeni zorganizowali kampanię zbierania funduszy dla Ostatniego Pokolenia w celu sfinansowania >>kolejnych przestępstw<<, ogłaszali to na swojej stronie internetowej, dzięki czemu zebrali co najmniej 1,4 mln euro darowizn. Pieniądze służyły głównie do popełniania kolejnych przestępstw. Pochodzenie pieniędzy stanowi także przedmiot śledztwa” – wyjaśnił rzecznik.
Według LKA, dwie osoby są również podejrzane o próbę sabotażu na ropociągu Triest-Ingolstadt w kwietniu 2022 roku.
Aktywiści klimatyczni Ostatniego Pokolenia (Letzte Generation) od miesięcy prowadzą kontrowersyjne akcje protestacyjne w Niemczech i innych krajach Europy, takie jak przyklejanie się do ulic w celu zablokowania ruchu, oblewanie dzieł sztuki w galeriach płynnymi substancjami.
„Swoimi protestami Ostatnie Pokolenie chce zmusić rząd federalny do bardziej zdecydowanej polityki klimatycznej. Aktywiści domagają się m.in. ograniczenia prędkości do 100 km/h na autostradach i wprowadzenia na stałe biletu za 9 euro na transport publiczny” – przypomniał portal tygodnika „Die Zeit”.
PAP