fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Polska świętuje 20-lecie członkostwa w NATO

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje #NATOWeek, czyli tydzień z NATO, organizowany z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu. Dziś polski prezydent przebywa w Orzyszu, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

Dokładnie 12 marca Polska, wspólnie z Czechami i Węgrami, została przyjęta do NATO.

– Jesteśmy częścią tego, wielkiego, największego na świecie sojuszu militarnego, a tym samym, bo to jest jednoznaczne, również i częścią wolnego świata – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, po wizycie na Poligonie w Żaganiu w środę przebywa w Orzyszu. Poprzez #NATOWeek, czyli tydzień NATO, chce uczcić 20. rocznicą wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nowa struktura miała zagwarantować Polsce obronę przed rosyjskim zagrożeniem – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

– NATO jest pewną strukturą bezpieczeństwa, jeśli chodzi o relacje z Rosją. Rosja nie odważyła się zaatakować żadnego z krajów, który jest członkiem wspólnoty – stwierdził historyk.

Wcześniej Polska przez lata była drugą siłą Układu Warszawskiego. Byliśmy przewidziani jako siła ofensywna w ataku na Europę Zachodnią – mówił dr Radosław Tyślewicz. I dodał, że w 1994 roku było już jasne, że to NATO jest przyszłością Polski.

– Tutaj naszym sprzymierzeńcem okazał się przypadek historyczny i kryzys, pierwsza wojna w Zatoce Perskiej, gdzie okazało się, że pomoc naszego wywiadu jest na tyle istotna i na tyle wymierna dla Amerykanów, że jak gdyby głównego partnera w NATO mieliśmy już po swojej stronie – zauważył dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Wcześniej trwały rozmowy, co zrobić z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Rosja chciała zachować swoją strefę wpływów. Zresztą, do dziś próbuje rozmontować Sojusz, m.in. poprzez próbę wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy – akcentował prof. Mieczysław Ryba.

– Nikt jeszcze nie powiedział: „Sprawdzam”. Na takiej zasadzie, że został zaatakowany jakiś członek NATO, zwłaszcza z dawnego bloku wschodniego. Nigdy nie sprawdzono tego, w sensie fizycznym, jak zareagują inne państwa – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Atak na terytorium państwa wschodzącego w skład NATO jest atakiem na cały Sojusz. To hasło. Dziś praktyka pokazuje, że struktura, której celem jest bezpieczeństwo, koncentruje się zwłaszcza na odstraszaniu.

– Fakt, że żołnierze armii Stanów Zjednoczonych są na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, tu służą, ale i tutaj mieszkają. Jest dzisiaj już dla całego świata jednoznacznym sygnałem, że my właśnie częścią świata zachodniego jesteśmy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Dziś Polska nie tylko korzysta na zaangażowaniu Sojuszu, ale też sama angażuje się w zagraniczne misje wojskowe. Sama buduje swoje możliwości obronne, modernizuje sprzęt, ale też pilnuje przestrzeni powietrznej innych państw – tłumaczył dr Radosław Tyślewicz.

– Nie tylko weszliśmy do NATO, ale jesteśmy tam pewnym, już sprawdzonym sojusznikiem pozostałych państw w tym Sojuszu – akcentował dr Radosław Tyślewicz.

#NATOWeek, który odbywa się w związku z 20. rocznicą polskiej obecności w Sojuszu, potrwa do 12 marca. Prezydent złoży wizytę w Kwaterze Głównej Korpusu Północ-Wschód. Później planuje zagraniczną podróż do Czech, gdzie również odbędą się uroczystości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl