fot. twitter.com/MarekKuchcinski

M. Kuchciński: W najtrudniejszych momentach historii biało-czerwona flaga była synonimem wolności

W najtrudniejszych momentach naszej historii biało-czerwona flaga była synonimem oporu, wolności i niepodległości; dziś, celebrując barwy narodowe, pamiętajmy o odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny – napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r., obchodzony jest Dzień Flagi.

„W najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych momentach naszej historii biało-czerwona flaga była synonimem oporu, wolności i niepodległości. Dziś celebrując barwy narodowe, pamiętajmy o odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny. Razem, ponad podziałami, dbajmy o Polskę” – napisał na Twitterze w czwartek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

PAP/RIRM

drukuj