Prezydent: Senat to symbol wolnej, suwerennej i niepodległej Polski 

Senat jest symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Podkreślił, że prace w Senacie to często ostatnia szansa na poprawienie błędów popełnionych w czasie prac sejmowych.

Prezydent, podobnie jak wcześniej w czwartek w Sejmie, podziękował Polakom za udział w wyborach, które są – jak mówił – „najważniejszym aktem w demokracji”. Prezydent Andrzej Duda dziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników. Według prezydenta „to przywraca wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa”.

Myślę, że na dojrzałą już w zasadzie demokrację w naszym kraju wskazuje także wynik tych wyborów; wynik niespodziewany, który odwrócił scenę polityczną, także tutaj w Senacie. Dziś jedno ugrupowanie, PiS, i Zjednoczona Prawica, zdobyły większość i Sejmie i w Senacie, większość samodzielną pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały – powiedział prezydent.

Podkreślił, że jest to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została w czasie kampanii wyborczej podjęta, zostanie zrealizowana.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Senat jest niezwykle ważną izbą parlamentu, także symboliczną. Jak mówił, to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych w państwie polskim.

Ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, ilekroć nie byliśmy państwem prawdziwie wolnym, niepodległym suwerennym, tyle razy w tym właśnie czasie, Senat był likwidowany – mówił.

„Senat jest w istotnym aspekcie symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski” – oświadczył prezydent.

Zaznaczył przy tym, że Senat odgrywa też niezwykle istotną rolę nie tylko symboliczną.

To jest izba refleksji i to bardzo poważnej refleksji nad tym, co właśnie zrobił Sejm, to jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, różnego rodzaju batalii pojawiają się – powiedział prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl