Trwa spotkanie prezydentów Polski i Niemiec

Trwa spotkanie prezydentów Polski i Niemiec: Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka. To pierwsza podróż Andrzeja Dudy jako głowy państwa do naszych Zachodnich sąsiadów.

Wśród tematów, które mają zostać poruszone podczas rozmowy z niemieckimi władzami, będą: polityka wschodnia, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie i kwestia imigrantów.

Dr Christopher von Marschall, korespondent dziennika „Der Tagesspiegel” zwraca uwagę, że aby Polska i Niemcy prowadziły wspólną politykę muszą znać problemy partnera.

– W tej chwili mamy dwa tematy, w których wydaje się, że stanowiska są sprzeczne. Jest to problem z azylantami, wobec których Niemcy uważają, że jako państwo mają specjalny problem, ponieważ ich partnerzy europejscy nie za bardzo pomagają im w polityce wobec imigrantów. Z punktu widzenia Polski myślę, że problemem jest Ukraina. Polska ma wrażenie, że nie wszyscy w Europie rozumieją, czemu jest to ważny problem i czym kieruje się Polska w polityce wobec Ukrainy i wobec Rosji – podkreśla Dr Christopher von Marschall.

Polski prezydent spotka się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Na zakończenie będzie rozmawiał z Polonią.

Wizyta w Berlinie to drugi zagraniczny wyjazd prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj