[TYLKO U NAS] Ks. kard. Z. Grocholewski: Niepodległość nie jest jedynie problemem przeszłości

Mogłoby się wydawać, że problem niepodległości jest tylko kwestią historyczną. Chciałbym podkreślić, że chodzi o kwestię aktualną, także w rzeczywistości naszego kraju – powiedział podczas otwarcia międzynarodowego kongresu „Katolicy i niepodległość – szanse i zagrożenia” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ks. kard. Zenon Grocholewski wskazał, że kwestia niepodległości nie dotyczy jedynie historii. Powinniśmy zainteresować się nią także dziś, w czasach, kiedy uwidacznia się większa współzależność między państwami.

– Mogłoby się wydawać, że jest to problem historyczny. Chciałbym podkreślić, że chodzi o kwestię aktualną, także w rzeczywistości naszego kraju. W przeszłości niepodległość jakiegoś narodu była postrzegana jedynie w sensie braku dominacji obcej potęgi politycznej, co ma miejsce w przypadku zaborów, okupacji lub hegemonii systemu totalitarnego, zniewalającego naród. Dzisiaj to pojęcie niepodległości, w skutek współzależności między narodami, musi być widziane w szerszym wymiarze – zaznaczył.

Zagrożenie jest dzisiaj znacznie subtelniejsze niż dawniej. Nie musi wiązać się już jedynie z rozwiązaniami siłowymi – wskazał ks. kard. Zenon Grocholewski.

– Zagrożenie niepodległości stało się dzisiaj mniej dostrzegane. Czy nie jest zagrożeniem niepodległości np. ingerencja obcych mediów starających się narzucić jakiemuś krajowi ich własną ideologię czy wizję rzeczywistości? Czy można mówić o uszanowaniu niepodległości, gdy ma miejsce nieuzasadniona interwencja organizacji międzynarodowych w sprawy wewnętrzne kraju, uzależnienie od obcego kapitału? – pytał.

RIRM

drukuj