W WSKSiM odbyła się konferencja „Seniorzy w niepodległej”

„Seniorzy w niepodległej” – pod takim hasłem w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja poświęcona polityce senioralnej rządu. Organizatorami wydarzenia – obok toruńskiej uczelni – była sejmowa Komisja Polityki Senioralnej, której pracami kieruje poseł Małgorzata Zwiercan.

Polska pamięta o seniorach.

– Nie możemy stygmatyzować seniorów, bo do tej pory byli stygmatyzowani, że są obciążeniem dla państwa, że są obciążeniem dla młodych – podkreślała poseł Małgorzata Zwiercan z „Wolnych i Solidarnych”.

To jednak nie obciążenie, nie koszt, a inwestycja w bliźniego i społeczeństwo – napisał w liście odczytanym przez Marzennę Drab premier Mateusz Morawiecki.

– Nie szczędzimy starań, by jesień życia była czasem należnej seniorom godności – akcentował premier RP.

Stąd szereg programów socjalnych, których celem jest w pierwszej kolejności aktywizacja osób starszych – podkreśla poseł Joanna Borowiak.

– Chcą być dostrzegani, chcą czuć się ważni, a przecież są ważni – zwracała uwagę poseł PiS.

Lista potrzeb wcale nie jest krótka. Dlatego rząd przygotował kompleksowy dokument: „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030”.

– To jest pierwszy kompleksowy, można powiedzieć historyczny dokument, który spaja wszystkie działania w sposób kompleksowy dla osób starszych – relacjonowała Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność – jak przypomina wiceminister rodziny – to główne przesłanie dokumentu i całej polityki rządu.

– Wspomagamy samorządy poprzez budowę sieci ośrodków wsparcia w postaci domów dziennego pobytu bądź klubu seniora. Tutaj dofinansowujemy utworzenie, adaptację tych domów bądź klubów – mówiła Elżbieta Bojanowska

W takie działania włączają się też organizacje pozarządowe, w tym m.in. Fundacja „Adaptacja”.

– Ci, którzy chcą być aktywni, są jak najbardziej aktywni. Próbujemy niektórych wyciągnąć z domów, żeby zaktywizować ich. To jest bardzo ciężka praca, ponieważ te osoby bardzo często wpadają w demencję po utracie współmałżonka – wskazywał Kordian Kulaszewicz, prezes Fundacji „Adaptacja”.

Na tym jednak nie koniec. Resort zdrowia stale poszerza listę darmowych leków, konsekwentnie realizując program „75 plus”.

– Osoby, które mogą skorzystać z tego programu otrzymały ponad 200 zł, każda z nich właśnie, których nie musiały wydać na te lekarstwa – mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Jak tłumaczył, to 200 zł, które zostaje w kieszeni osoby starszej.

Liczba seniorów stale rośnie. Dlatego to oni są głównymi adresatami programów przygotowanych przez resort zdrowia. Mowa o Narodowej Sieci Onkologicznej i Krajowym Programie Zdrowego Serca. Szukając pomocy osoby starsze mogą też liczyć na rzecznika praw pacjenta.

– Stąd też jest infolinia całodobowa rzecznika praw pacjenta – czynna od godz. 8.00 do godz. 20.00 – 800 190 590, gdzie senior, każdy pacjent, ale senior również, może dowiedzieć się, jakie świadczenia mu przysługują – podkreślał Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Seniorzy sami podkreślają, że nie mają powodów do narzekania. Jak wskazują rząd ich zauważył, dostrzegł problemy zdrowotne i idzie w tym kierunku pomocy przede wszystkim.

Seniorzy to ogromny potencjał, wciąż w pełni niewykorzystany – zauważa poseł Małgorzata Zwiercan.

– Chciałabym, żeby młodzi ludzie potrafili każdego seniora nie oceniać z wyglądu, tylko traktować ich jako taką skarbnicę wiedzy – podkreśla.

Świadectw o przyjaźni dziadków i babci z wnukami nie brakuje – mówił w trakcie konferencji rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka.

– Spory procent młodych ludzi przychodzi studiować do WSKSiM dzięki dziadkom i babciom. Bo oni życzą pięknej przyszłości swoim wnukom – akcentował redemptorysta.

Przyszłości, z której nikt nie jest wykluczony. Konferencja pod hasłem „Seniorzy w niepodległej” odbyła się pod patronatem marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Swój list do seniorów skierował także szef MSWiA Joachim Brudziński.

TV Trwam News/RIRM


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl