fot. PAP/Marcin Obara

Sejmowa podkomisja pracuje nad tzw. ustawą antykorupcyjną

Sejmowa podkomisja ds. nowelizacji prawa karnego pracuje nad tzw. ustawą antykorupcyjną, złożoną na początku czerwca przez grupę posłów Kukiz’15, Prawa i Sprawiedliwości oraz koła Polskie Sprawy. Możliwe, że Sejm zajmie się nią na posiedzeniu 11 sierpnia.

Projekt zakłada m.in. pozbawienie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne. To także rozszerzenie zakazu łączenia mandatu posła lub senatora z zatrudnieniem w spółkach prawa handlowego, w których państwo lub samorząd posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

Ustawa to element współpracy programowej PiS i Kukiz’15. Paweł Kukiz powiedział w piątek, że liczy, iż ustawa antykorupcyjna zostanie uchwalona najpóźniej na przełomie sierpnia i września. Polityk przekonywał, że zapisy ustawy znacząco podwyższą jakość polskiego życia publicznego.

– Rozpoczęliśmy pracę w zeszłym tygodniu. Na najbliższym posiedzeniu we wtorek mamy zamiar ją zakończyć. Prawdopodobnie w kolejnych dwóch-trzech dniach ustawa zostanie przeprowadzona przez komisję. Będzie czas na drugie czytanie. Wydaje mi się, że na posiedzeniu 11 sierpnia ustawa byłaby już gotowa do przegłosowania przez Sejm – mówił Bartłomiej Wróblewski, szef podkomisji ds. nowelizacji prawa karnego, poseł PiS.

Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl